Na naszej granicy powstanie zapora. Jest zdecydowana reakcja rządu

To już pewne. Na granicy polsko-białoruskiej powstanie zapora mająca chronić nasz Polskę przed próbami nielegalnymi migrantami. Rząd przyjął już projekt ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej, zgłoszony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W najbliższym czasie projekt zostanie przekazany do Sejmu.

Jak zauważają urzędnicy MSWiAW ciągu ostatnich kilku miesięcy obserwujemy zwiększoną presję migracyjną na granicę polsko-białoruską. Pomimo dodatkowego wsparcia kadrowego dla oddziałów Straży Granicznej, pomocy żołnierzy i policji oraz zastosowanych tymczasowych instalacji, liczba podejmowanych prób przekroczenia granicy nie maleje.

– Działania reżimu Łukaszenki wymagają naszej zdecydowanej reakcji. W trybie pilnym podejmujemy działania w zakresie budowy solidnego, wysokiego ogrodzenia, wyposażonego również w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Takie zabezpieczenie techniczne granicy sprawdziło się już w innych krajach, jako skuteczne rozwiązanie w walce z nielegalną migracją – czytamy w informacji przekazanej przez ministerstwo.

Podobnego zdania jest także wicepremier Jarosław Kaczyński, który kilka dni temu zauważył, że „doświadczenie europejskie, doświadczenie licznych państw np. Węgier, Grecji, pokazuje, że to jest jedyna skuteczna metoda”.

Rząd  zapowiada wprowadzenie mechanizmów, które umożliwią wybudowanie bariery w możliwie najkrótszym czasie, by jak najszybciej wzmocnić ochronę naszej granicy.

Jak udało nam się ustalić przyjęty przez Radę Ministrów projekt przewiduje takie narzędzia jak możliwość wywłaszczania obywateli z części nieruchomości znajdującej się w terenie inwestycji, jednak wyłącznie w zakresie niezbędnym do budowy bariery wzdłuż granicy państwowej.

Jak zapewniają urzędnicy, nikt nie zostanie jednak poszkodowany  – za wywłaszczoną nieruchomość będzie przysługiwało odszkodowanie,  o wartości 50 proc. wyższej niż cena przejętej przez państwo nieruchomości.

Według MSWiA, formalnym inwestorem zapory ma być Komendant Główny Straży Granicznej, a proces budowy bariery ma się rozpocząć następnego dnia po przyjęciu ustawy. Jarosław Kaczyński zapowiedział niedawno, że na początku zapora ma powstać na granicy „lądowej”, ale w późniejszym czasie, będzie ustawiona także na Bugu.