Radni walczyli, prezydent spija śmietankę. Michał Litwiniuk znowu przywłaszcza sobie cudze zasługi

Były flesze, laury i dyplomy. Był uśmiechnięty prezydent Białej Podlaskiej i piękne przemowy. Nic dziwnego, taka okazja nie zdarza się codziennie. Biała Podlaska została wyróżniona przez tygodnik „Forbes” za pomoc przedsiębiorcom podczas Covid-19 ( trzecie miejsce w miastach do 150 tys. mieszkańców). Szkoda tylko, że całość zasług przypisał sobie prezydent Michał Litwiniuk, zapominając, że to radni Zjednoczonej Prawicy inicjowali pomoc dla przedsiębiorców,

– Jestem dumny z tego wyróżnienia i tak wysokiej lokaty. To my byliśmy jednym z pierwszych samorządów, które zwolniły przedsiębiorców z podatku od nieruchomości, opłaty prolongacyjnej przy odroczeniu płatności lub rozłożeniu podatku na raty oraz z czynszu za najem lokali z zasobów spółki miejskiej ZGL – cytuje prezydenta zaprzyjaźni0na z magistratem gazeta „Podlasianin”.

Zgadzamy się, że Litwiniuk ma duże zasługi w tym, że bialscy przedsiębiorcy doczekali się wsparcia miasta. Tyle tylko, że nie Michał a Dariusz. To właśnie przewodniczący klubu radnych Zjednoczonej Prawicy w Białej Podlaskiej od początku był jednym z inicjatorów rozwiązań mających pomagać przedsiębiorcom w czasie pandemii. To właśnie radni PiS, jako piersi mówili o konieczności zniesienia opłaty prolongacyjnej czy nie pobieraniu akcyzy od restauratorów, podczas gdy prezydent mówił o liczeniu i sprawdzaniu. Dopiero gdy propozycje przyjmowały realny kształt w formie projektów uchwał  przygotowanych przez radnych Zjednoczonej Prawicy i Dariusz Litwiniuk ogłaszał je publicznie okazywało się, że prezydent Michał Litwiniuk też ma już gotowe rozwiązania.

– To wszystko było z naszej inicjatywy. Prezydent za każdym razem mówił, że to trzeba policzyć, że trzeba uważać na budżet. -My składaliśmy nasze propozycję na Radę Miasta i zawsze okazywało się, że powielony przez prezydenta projekt uchwały, był umieszczany przez niego na początku porządku obrad, przez co nasze uchwały stawały się bezzasadne. W ten sposób wszystkie nasze zasługi, cały pakiet pomocowy skierowany do bialskich przedsiębiorców był przechwytywany przez prezydenta. Często była to zmiana poglądów pana prezydenta o 180 stopni.  Dobitnie to świadczy o braku pomysłu pana prezydenta na rządzenie miastem i korzystania z rozwiązań przygotowanych przez innych. Cieszymy się, że te projekty przeszły, bo to jest realna pomoc dla przedsiębiorców, ale forma w jakiej zrobił to Michał Litwiniuk budzi niesmak – mówi w rozmowie z naszym portalem Dariusz Litwiniuk, przewodniczący klubu Zjednoczonej Prawicy w Radzie Miasta.

Można odnieść wrażenie, że ta metoda przypisywania sobie zasług innych, stała się coraz popularniejszą praktyką w ratuszu. Przypomnijmy, że Michał Litwiniuk już wcześniej przywłaszczył sobie zasługi senatora Grzegorza Biereckiego i posła Dariusza Stefaniuka w sprowadzeniu wojska do Białej Podlaskiej. A gdzie własne pomysły Panie Prezydencie?