Szef MON w Białej Podlaskiej: damy odpór atakowi hybrydowemu z jakim mamy do czynienia ze strony reżimu białoruskiego

Dzięki wyszkoleniu, ćwiczeniom, umiejętnościom żołnierzy Polska jest bezpieczna – mówił w piątek szef MON Mariusz Błaszczak podczas spotkania z brygadą ćwiczącą na wschodzie Polski. Dodał, że obecnie 8,5 tys. żołnierzy pełni służbę na granicy polsko-białoruskiej.

Szef MON spotkał się w piątek z żołnierzami 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa odbywającymi szkolenie taktyczne w Białej Podlaskiej.Zaznaczył, że obecnie 8,5 tys. żołnierzy ze wszystkich jednostek Wojska Polskiego pełni służbę na granicy polsko-białoruskiej, a 1,5 tys. jest w gotowości. Wzdłuż granicy rozstawionych jest prawie 400 posterunków, a tymczasowego ogrodzenie postawione przez WP liczy 169 km.Zaznaczył, że mówi to w kontekście tego, iż w piątek decyzją w sprawie poprawek Senatu zakończyć mają się prace parlamentarne nad ustawą dotyczącą „budowy na granicy polsko-białoruskiej już docelowego ogrodzenia, które uzupełni właśnie to, co zostało stworzone przez Wojsko Polskie, a więc ogrodzenie tymczasowe”.

Dodał, że już niebawem żołnierze z 11. Dywizji zastąpią w części żołnierzy z 16. Dywizji w służbie polegającej na wsparciu Straży Granicznej. „Na tym, żeby zapewnić bezpieczeństwo na naszej wschodniej granicy, żeby dać odpór atakowi hybrydowemu z jakim mamy do czynienia ze strony reżimu białoruskiego, który wykorzystuje również kryminalistów, bo tak trzeba nazwać ludzi, którzy zajmują się handlem ludźmi – bo przecież mamy do czynienia z takim oto właśnie procederem” – dodał Błaszczak.

Podkreślił, że Wojsko Polskie intensywnie się szkoli, podnosząc w ten sposób swoje umiejętności i sprawdzając też gotowość bojową. Jako przykład podał, że wojsko, które na co dzień stacjonuje ponad 770 km od Białej Podlaskiej jest w stanie w krótkim czasie przerzucić tu swoje oddziały. „Dzięki wyszkoleniu, ćwiczeniom, dzięki umiejętnościom żołnierzy Wojska Polskiego, Polska jest bezpieczna” – zapewnił szef MON.

https://twitter.com/MON_GOV_PL/status/1454009373542567936

Źródło: stefczyk.info,
Fot. MON