Pełny Obraz. Co z tą wodą?

Już o 21:00 pierwszej widzowie TVP1 będą mogli obejrzeć kolejny film z dokumentalnego autorskiego cyklu Mariusza Pilisa „Pełny Obraz”. W najnowszym odcinku reżyser Maciej Chłopicki będzie starał się  odpowiedzieć na pytanie, które nurtuje naukowców, polityków i rolników – czy nasz kraj czekają poważne problemy z zaopatrzeniem w wodę?

Przez wieki przywykliśmy do myślenia, że Polska jest krajem obfitym w wodę, a jej rezerwuary są ogromne. Świadczyć mają o tym m.in. licznie występujące na obszarze naszego kraju jeziora, rzeki czy bagna, oraz pojawiające się co pewien czas powodzie. Prawda jest zgoła odmienna, a przyszłość wymaga intensywnego działania.

– Polska jest jednym z najuboższych w wodę krajów na naszym kontynencie. W ostatnich kilkudziesięciu latach w Europie, na głowę mieszkańca przypadało prawie 5000 m3 wody. W naszym kraju tylko 1600 m3, czyli ponad trzykrotnie mniej.  Z końcem osiemnastego wieku uznaliśmy, że woda zaczyna nam przeszkadzać.  Chcieliśmy się intensywnie rozwijać. Postanowiliśmy wydrzeć wodzie potrzebne nam tereny. Uregulować rzeki, osuszyć ziemię, przygotować ją pod fabryki, kopalnie, huty, rozwinięte miasta, domy, nowe pola uprawne. W dwudziestym wieku te procesy bardzo przyspieszyły. Świadomie czy nie, doprowadziliśmy do groźnych konsekwencji. Słowo osuszanie zmieniło się wbrew naszej woli w coraz częściej pojawiające się groźnie brzmiące słowo „susza”… – przekonuje pomysłodawca cyklu Pełny Obraz Mariusz Pilis.

O tym problemie mówi się coraz częściej, ale niekiedy samo zjawisko jest rozmywane.

– Prawie każdy z nas słyszał o tym, że mamy zasoby wody takie jak Egipt. Naukowcy zgodny chórem mówią, że to nieprawda. Fakenews. Niemniej bardzo popularny. Tak czy inaczej naukowcy twierdzą, że problem mamy. Od nich zaczynamy poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: co z tą wodą? – wyjaśnia reżyser.

„Pełny Obraz”.

Pomysłodawcą, reżyserem formatu i producentem jest Mariusz Pilis – reżyser, dokumentalista, producent, realizujący od 30 lat filmy dla takich kanałów jak TVP1, TVP2, TVN, BBC1, BBC4, CHANNEL4, TV2 (DANMARK), VPRO – (NETHERLANDS), ARTE, FILMS TRANSIT (CANADA), TV BULGARIA, October Films (UK), Phanta Vision, Amago (Netherlands). Twórca i pierwszy dyrektor TVP Info, dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, obecnie Prezes Zarządu spółki Mewa Film Sp. z o.o., realizującej serię. Reżyserem dzisiejszego odcinka jest Maciej Chłopicki, który pierwsze szlify zdobywał w filmie „Dżihad” w reżyserii Mairusza Pilisa i „Jarmark Europa” Radosława Dunaszewskiego.