Błaszczak: terytorialsi w ramach akcji „Silne Wsparcie” pomagają mieszkańcom terenów objętych stanem wyjątkowym

Terytorialsi cały czas prowadzą akcję „Silne Wsparcie”, w ramach której pomagają mieszkańcom terenów objętych stanem wyjątkowym. Działa infolinia 800 100 115, gdzie mieszkańcy strefy przygranicznej mogą uzyskać pomoc i niezbędne informacje – przypomniał w środę na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak.

Szef MON przypomniał o roli, jaką na granicy pełnią żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. „Terytorialsi cały czas prowadzą akcję Silne Wsparcie, w ramach której pomagają mieszkańcom terenów objętych stanem wyjątkowym” – napisał minister Mariusz Błaszczak. „Działa infolinia 800 100 115, gdzie mieszkańcy strefy przygranicznej mogą uzyskać pomoc i niezbędne informacje” – dodał.Na granicy jest teraz ok. 15 tys. żołnierzy Wojska Polskiego.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 3,2 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora wzdłuż granicy z Białorusią powstanie na długości 180 km na terenie Podlasia. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. Zapora będzie miała 5,5 metra wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.