Światowej sławy himalaista odwiedził Radzyń

18 listopada, w ramach „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami”, Radzyń odwiedził Krzysztof Wielicki. Wizytę w mieście rozpoczął on od odsłonięcia tabliczki na Skwerze Podróżników, a następnie w Radzyńskim Ośrodku Kultury opowiedział o swojej górskiej pasji. Okazją do spotkania, które cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem, była ostatnia książka o himalaiście pt. „Krzysztof Wielicki. Piekło mnie nie chciało”.

– Dziękuję za zaproszenie do Radzynia Podlaskiego. Nigdy tutaj nie byłem, ale jest pięknie. Oprócz podziękowań chciałbym powiedzieć, że jest to świetna inicjatywa z tymi tabliczkami – mówił Krzysztof Wielicki podczas uroczystości na Skwerze Podróżników w Radzyniu. Następnie himalaista z rąk wiceburmistrza Sławomira Lipskiego i Przewodniczącego Rady Miasta Adama Adamskiego odebrał pamiątkowy medal „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami” potwierdzony certyfikatem.

Po uroczystości na Skwerze Podróżników miłośnicy wspinania i gór udali się do Radzyńskiego Ośrodka Kultury. Krzysztof Wielicki opowiedział tam o początkach swoich górskich wypraw, a także kontynuowaniu pasji już w czasie studiów i po ich zakończeniu. Podkreślał przy tym, jak ważne jest zdobywanie doświadczenia, w tym przypadku od najniższych gór do wysokich i „mierzenie wysoko”. Wspominał także pierwsze wspinaczki górskie i udział w letnim kursie wspinaczkowym w 1972 r. pod kierownictwem Wandy Rutkiewicz – polskiej alpinistki i himalaistki, ważnej i cenionej postaci.

Rok później w Dolomitach Krzysztof Wielecki odnotował pierwszy zagraniczny sukces, a w 1980 r. w ramach narodowej wyprawy na Mount Everest wraz z Leszkiem Cichym dokonał pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik, ocenianego jako sukces polskiego himalaizmu. Krzysztof Wielicki odnosząc się do wejścia na Mount Everest podkreślił przy tym, że na wyprawy zawsze wybierał się wraz z zespołem i jak ważny jest sukces zespołu oraz radość z tego sukcesu i wspólnego budowania. – Człowiek jest istotą stadną. Sukces nie smakuje w pojedynkę, trzeba mieć go z kim dzielić – mówił Wielicki.

Himalaista jest również pierwszym zimowym zdobywcą Kanczendzongi i Lhotse. Dokonał pierwszego na świecie wejścia z bazy na szczyt ośmiotysięcznika – Broad Peak w ciągu jednej doby. Wspominając te wyprawy Krzysztof Wielicki zaznaczał, jak ważne jest pokonywanie barier i dawanie dobrego przykładu. Ważne momenty decydują o postępie w danej dziedzinie. Ktoś musi być pierwszy.

W swoich dokonaniach Krzysztof Wielicki wytyczał nowe drogi, m.in. na Dhaulagiri i Sziszapangmę. Samotnie wspiął się na szczyt Gaszerbruma II oraz Nanga Parbat. Brał udział w kilku wyprawach na K2, z których czwarta próba została zakończona sukcesem. Był kierownikiem zimowych wypraw, m.in. Polskiej Wyprawy Zimowej Netia K2 oraz zimowej ekspedycji, której celem było pierwsze zimowe wejście na Broad Peak.

Podczas spotkania Krzysztof Wielicki podkreślał, że w osiąganiu celu ważna jest charyzma lidera, ale też trudniejsze momenty. Warto też czasem upaść, ale po to, żeby poczuć siłę w momencie, jak się wstanie. Trzeba wierzyć w siebie i mieć wiarę w powodzenie przedsięwzięcia. Ważna jest także praca zespołowa, bo na końcu jest człowiek – to człowiek decyduje o sukcesie. – Dzięki temu, że weszliśmy na najwyższy szczyt, to znaczy, że da się wejść na niższy – mówił himalaista.

W 2018 r. Krzysztof Wielicki kierował kolejną próbą pierwszego zimowego wejścia na K2, a także spektakularną akcją ratunkową na Nanga Parbat. Jako piąty człowiek na świecie zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Za całokształt osiągnięć górskich w 2019 r. został odznaczony Złotym Czekanem. Rok wcześniej otrzymał również Nagrodę Księżnej Asturii w dziedzinie sportu.

Na koniec spotkania dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury Robert Mazurek uroczyście podziękował Krzysztofowi Wielickiemu za niezwykłe spotkanie i wręczył pamiątkową karykaturę. Następnie był czas na podpisywanie książek, indywidualne rozmowy o górach oraz pamiątkowe zdjęcia.

Więcej informacji o wydarzeniu oraz „Radzyńskich Spotkaniach z Podróżnikami” dostępnych jest na www.podroznik-radzyn.pl

 

 

Źródło: ROK Radzyń Podlaski
Fot. Tomasz Młynarczyk