Z Parczewa do Lubartowa pojedziemy nową koleją!

Na stacji kolejowej w Lubartowie odbył się briefing prasowy dotyczący prac remontowych linii kolejowej nr 30 na trasie Lubartów – Parczew. Już w grudniu mają powrócić pociągi na linie Łuków – Lublin.

W wydarzeniu wzięli udział: poseł na Sejm RP Anna Dąbrowska-Banaszek, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, asystent sekretarza stanu, pełnomocnika rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Piotr Kaliszewski, starosta powiatu lubartowskiego Ewa Zybała, zastępca dyrektora Centrum Realizacji Inwestycji PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., prezes zarządu POLREGIO Artur Martyniuk.

– To wyjątkowa chwila, nie tylko w rozwoju infrastruktury na terenie województwa lubelskiego, ale szczególnie infrastruktury kolejowej. Ta modernizacja, która właśnie dobiega końca Parczew – Lubartów zdecydowanie ułatwi i poprawi komunikację po części północnej województwa. Nowoczesna trasa, bezpieczna i komfortowa i to jest najważniejsze, by ten rozwój infrastrukturalny na terenie województwa się pogłębiał i rozwijał. Miejmy nadzieję, że jest to jeden z kolejnych kroków całkowitego zmodernizowania na trasie linii Lublin – Lubartów, Parczew – Radzyń Podlaski do Łukowa głównej północnej magistrali i liczymy, że kolejne inwestycje będą przyczyniały się do dalszego jej rozwoju – mówił wicewojewoda.

Komfortowe podróże pociągiem do pracy i szkoły, lepszy dostęp do kolei oraz lepsze warunki do turystyki umożliwią dwa nowe przystanki w Laskach i Berejowie. Na 8 nowych peronach przystanków i stacji: Parczew, Parczew Kolejowa, Gródek, Zabiele, Brzeźnica Bychawska, Tarło, Pałecznica, Ciecierzyn będą nowe wiaty, ławki, gabloty na rozkłady jazdy oraz czytelne oznakowanie. Wyższe perony, wyposażone w antypoślizgową nawierzchnię umożliwią łatwiejsze wsiadanie do pociągów, zaś nowe oświetlenie pozwoli na poruszanie się o późnych porach. Pociągi pasażerskie przyspieszą do 120 km/h, a pociągi towarowe do 80 km/h.

– Bardzo się cieszę, że Lubartów będzie stał koleją – mówił starosta lubartowski Ewa Zybała. – Bardzo nam zależy, aby udało się kolejne połączenia zrealizować Lublin – Lubartów, bo wtedy i studenci, uczniowie i pracownicy będą mogli swobodnie korzystać z połączenia.

Wartość projektu „Rewitalizacja linii kolejowej nr 30 na odcinku Lubartów – Parczew” wyniósł 90 mln zł. Projekt jest współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-2020.