Jest skarbem Południowego Podlasia, grozi mu wyginięcie

Błotniak łąkowy to bardzo rzadki i niezwykle pożytyczny ptak, który w Polsce żyje przede wszystkim na Południowym Podlasiu. Niestety, błotniaków jest coraz mniej. Na ratunek ruszyło Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” posiłkując się pieniędzmi z funduszy norweskich, budżetu państwa i WFOŚ w Lublinie. 

Błotniak łąkowy jest drapieżnikiem, który pomaga rolnikom polując na gryzonie polne. Jak przypomina Radio Lublin, ptak ten upodobał sobie szczególnie Południowe Podlasie i Mazowsze. Błotniaki, dość nietypowo jak na ptaki szponiaste, gnieżdżą się na ziemi, w uprawach zbóż ozimych.

„Krajowy program ochrony tego drapieżnego ptaka prowadzi Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian”. Na jego realizację otrzymało dofinansowanie w wysokości 660 tys. złotych ze środków norweskich, 117 tys. złotych z budżetu państwa i 49 tys. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie” – informuje Radio Lublin. Działania związane z ochroną lęgów błotniaka łąkowego są prowadzone w powiecie bialskim, radzyńskim i łukowskim.

– Jeżeli jest suche lato i jest gorąco, zboża szybciej dojrzewają i żniwa są wcześniej. Stąd opóźnione bądź powtarzane lęgi są zagrożone w czasie żniw. Część piskląt ginie w czasie koszenia zboża. Widząc ten problem, postanowiliśmy zacząć działać i realizować czynną ochronę lęgów. Polega ona na tym, że znajdujemy takie gniazdo i monitorujemy przebieg lęgów. Jeżeli mamy do czynienia z późnym lęgiem i widzimy, że młode nie opuszczą gniazda, nie wylecą przed żniwami, wtedy interweniujemy. Oczywiście, wszystko jest robione w kontakcie z rolnikami – powiedział na antenie Radia Lublin prezes Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”, Dominik Krupiński. Działania ochronne lęgów błotniaka łąkowego w terenie rozpoczną się na przełomie kwietnia i marca, kiedy ptaki te przylecą do Polski.

Według szacunków ornitologów Polsce występuje ok. 3 tysięcy par błotniaków łąkowych.

 

 

 

Źródło: Radio Lublin Autor: red.
Fot. Donald Macauley CC BY-SA 2.0