W Terespolu odsłonięto pomnik Pamięci Ofiar Stanu Wojennego

Podczas rocznicowych obchodów wprowadzenia stanu wojennego w Terespolu na terenie niedawno powstałego Ośrodka Szkolenia na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju Combat Alert odsłonięto pomnik Pamięci Ofiar Stanu Wojennego. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz państwowych i lokalnych z posłem Dariuszem Stefaniukiem, wicewojewodą Robertem Gmitruczukiem i burmistrzem miasta Dariuszem Danielukiem na czele oraz wojsko – w tym dowódcy i żołnierze naszej Żelaznej Dywizji.

Pomnik to dwuczęściowa instalacja, na którą składa się głaz z tablicą oraz wojskowy transporter SKOT, pojazd, który w roku 1981 i 1982 okrył się szczególnie złą sławą.

– Transporter SKOT to jeden z mrocznych symboli #StanWojenny. Od dziś, w Terespolu, już jako Pomnik Pamięci Ofiar Stanu Wojennego, będzie przypominał o tragicznych wydarzeniach sprzed 40 lat.

– – –
Pomnik stanął na terenie nowo powstałego Ośrodka Szkolenia na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju Combat Alert – czytamy na profilu Żelaznej Dywizji.

Szczególne znaczenie ma miejsce, w którym upamiętniono ofiary stanu wojennego. To teren Ośrodka Szkolenia na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju Combat Alert.

– To inicjatywa Fundacji na Rzecz Obronności i Bezpieczeństwa Kraju Combat Alert. Grunty pod inwestycję Fundacji sprzedało miasto – mówił niedawno na antenie TVP Lublin prezes Fundacji Combat Alert, Marcin Korowaj: – Jest to ośrodek dydaktyczny, drugi po Mazurach, który funkcjonuje w naszej organizacji. Będzie się składał z przestrzeni dydaktycznej. Jedna jest typowo poligonowa, a druga jest już typowo magazynowo-organizacyjna, gdzie również są sale wykładowe. Zajęcia będą realizowane w ramach tzw. umowy proobronnej między naszą organizacją a ministrem obrony narodowej. Są to zajęcia strzeleckie, survivalowe, z pierwszej pomocy – dodał Marcin Korowaj.
Jak zauważa poseł Dariusz Stefaniuk, pomnik będzie świadectwem zbrodni komunistycznych dla młodych ludzi, uczniów terespolskiej klasy mundurowej, którzy będą korzystać z ośrodka. Uroczystego osłonięcia tablicy dokonał burmistrz Terespola Jacek Danieluk.