Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Budowy drogi życia dla wschodniej Polski już nie da się zatrzymać

Dziś w Janowie Lubelskim otwarto cztery kolejne odcinki drogi ekspresowej S19. Via Carpatia, nosząca od dziś imię Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego będzie łączyła północ i południe Europy. Ważnym węzłem tej trasy stanie się jej skrzyżowanie z autostradą A2 na Południowym Podlasiu. 

Pomagał innym, gdy tylko mógł. Był bardzo dobrym prawnikiem i pomógł bardzo wielu ludziom, dzięki swoim możliwościom – mówił o swoim bracie prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, podkreślając, że nadanie drodze ekspresowej S19 nazwy Via Carpatia im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego to uczczenie „dobrego człowieka”.

Przypomnijmy, że to właśnie Lech Kaczyński był pomysłodawcą budowy Via Carpatii, będącej swoistym kręgosłupem Międzymorza, a więc państw środkowej Europy, od krajów bałtyckich po te leżące nad Adriatykiem.

Dziś istnieje wielki plan na przeszło 600 mld euro, żeby z Międzymorza stworzyć pewną całość i ta droga jest elementem tego całego planu, dlatego powinna ona nosić imię Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – zapowiadał Jarosław Kaczyński.

CZYTAJ TAKŻE: Senator Grzegorz Bierecki: „Jesteśmy świadkami wielkiego przełomu”

W liście skierowanym do uczestników uroczystości w Janowie Lubelskim prezydent Andrzej Duda wyraził zadowolenie, że budowa nowoczesnego połączenia między Rzeszowem a Lublinem zbliża się to końca. Podkreślił, że to potrzebna i oczekiwana inwestycja, która ułatwi transport w całej Polsce południowej i wschodniej.

Wicepremier Jacek Sasin mówił, że droga Via Carpatia połączy szereg krajów w „jeden organizm spięty kręgosłupem komunikacyjnym”. Ocenił, że „niezwykle symboliczne” jest to, że uroczystość odbywa się na tym odcinku drogi, który przebiega przez województwo lubelskie – czyli jeden z najmniej zamożnych regionów Polski i Unii Europejskiej. Zaznaczył, że rząd PiS stawiał sobie zadanie likwidowanie nierówności społecznych.

To zadanie podjęliśmy ze świadomością, że realizujemy testament polityczny świętej pamięci Lecha Kaczyńskiego – powiedział Sasin.

CZYTAJ TAKŻE: Via Carpatia wciąż do przodu! Wiemy, kto chce budować trasę w okolicach Międzyrzeca

Źródło: TVP Info Autor: red.
Fot. pis.org.pl