Śmierć przez brak odblasków

Wczoraj w miejscowości Klonownica-Plac, 40-latek kierujący dostawczym mercedesem, potrącił idącego prawidłową stroną drogi pieszego, który nie posiadał elementów odblaskowych. Do wypadku doszło poza terenem zabudowanym podczas wymijania się dostawczaka z drugim pojazdem. Niestety pomimo prowadzonej na miejscu reanimacji 56-letni pieszy zmarł. Apelujemy o rozwagę na drodze i noszenie elementów odblaskowych.

Do wypadku doszło wczoraj po godzinie 19:00 poza terenem zabudowanym w miejscowości Klownica-Plac. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący samochodem marki Mercedes Sprinter potrącił idącego prawidłową stroną drogi pieszego, ubranego na czarno, nie posiadającego również elementów odblaskowych. Autem kierował 40-letni mieszkaniec gminy Janów Podlaski. Z relacji mężczyzny wynikało, że do zdarzenia doszło podczas wymijania się z jadącym z przeciwka pojazdem.

Bezpośrednio po wypadku mężczyzna rozpoczął reanimację pieszego. Kontynuowali ją policjanci, którzy dotarli na miejsce zdarzenia. Niestety pomimo prowadzonej reanimacji, 56-letni mieszkaniec gminy Janów Podlaski zmarł na miejscu zdarzenia. W chwili wypadku kierowca dostawczaka był trzeźwy. Potwierdziło to przeprowadzone przez mundurowych badanie alkomatem.

– Policjanci pod nadzorem prokuratury ustalają wszystkie okoliczności tego tragicznego wypadku. Apelujemy o rozwagę na drodze i noszenie elementów odblaskowych. Przypominamy, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze, poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.  Zachęcamy również do noszenia elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym zwłaszcza tam gdzie nie ma wydzielonych chodników i piesi bez elementów odblaskowych są niewidoczni dla innych uczestników ruchu drogowego – apeluje komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla.