Migranci próbują przepłynąć Bug wpław

Kolejna taka próba może zakończyć się tragedią. Pod osłoną nocy obywatel Kirgistanu przepłynął Bug w rejonie Janowa Podlaskiego. Jest w dobrym stanie zdrowia – poinformowała Polską Agencję Prasową rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Rzeka jest bardzo zimna, a jej nurt w ostatnim czasie silny. Próba jej przepłynięcia w takich warunkach to proszenie się o tragedię.

Rzeczniczka przekazała, że w czwartek 18 osób próbowało nielegalnie przekroczyć granicę polsko-białoruską. „W tym jeden obywatel Kirgistanu, który przepłynął na stronę polską przez rzekę graniczną Bug na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Janowie Podlaskim. Do zdarzenia doszło przed północą. Mężczyźnie udzielona została oczywiście od razu pomoc medyczna, w tym również zapewniono suche ubrania, ciepłe jedzenie, napoje. Jest w dobrym stanie zdrowia. Rano przeprowadzane będą czynności z jego udziałem” – poinformowała por. Michalska.Dodała, że już w piątek ok. godz. 1 w nocy grupa 35 osób siłowo forsowała granicę na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze. „W stronę polskich patroli były rzucane kamienie i gałęzie. Nasze służby były oślepiane też laserami. Na miejscu byli również funkcjonariusze białoruscy, którzy też rzucali kamieniami. Pięć osób przedostało się na stronę polską, a trzydzieści wycofało się w głąb Białorusi. Te pięć osób zostało zatrzymanych i doprowadzonych do linii granicy” – dodała por. Michalska.

W rozmowie z PAP oceniła, że prób przekroczenia granicy nie jest dużo, ale „te przypadki wskazują, że osoby są coraz bardziej zdeterminowane, np. próbują przepłynąć rzekę, czy są agresywne”.W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu odnotowano 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

Według danych Straży Granicznej, od początku 2022 r. polsko-białoruską granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 144 osób.

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.(PAP)

 

Źródło: PAP, podlaski.info