Ceny jedzenia spadną? Tarcza Antyinflacyjna 2.0 ma chronić tych, w których najbardziej uderza inflacja

Rząd omawia dziś szczegóły Tarczy Antyinflacyjnej 2.0, która ma chronić Polaków przed skutkami inflacji. Wprowadzony zostanie pakiet rozwiązań, które będą wspierały gospodarstwa domowe o niskich i średnich dochodach. To pakiet obniżający podatki. Łączna wartość Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej – to do 10 mld zł oszczędności
– Rząd Prawa i Sprawiedliwości zawsze staje po stronie obywateli, stąd decyzja nie mogła być inna – mówi w rozmowie z naszym portalem senator Grzegorz Bierecki. – W przeciwieństwie do naszej opozycji nie mówimy, że rząd nie ma magicznego przycisku „niskie ceny”. Nie siedzimy z założonymi rękami i robimy wszystko, aby ograniczyć skutki inflacji dla ludzi – dodaje senator z Południowego Podlasia.Senator przypomina też, komu zawdzięczamy obecną sytuację.

– Inflacja to problem globalny – mierzą się z nią wielkie gospodarki Niemiec, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych. Jest to cena wychodzenia z największego od II wojny kryzysu wywołanego pandemią. Pamiętajmy, że wysokie ceny gazu i prądu to w dużej mierze konsekwencja polityki Europejskiej Partii Ludowej. Jej przewodniczący, Donald Tusk, kieruje się logiką, że „im gorzej dla Polski, tym lepiej dla opozycji”. To Donald Tusk ma narzędzia, by skłonić swoich europejskich kolegów do realnych działań: do reformy systemu ETS, do blokady Nord Stream 2, ale nie chce z nich skorzystać – wyjaśnia Bierecki.

Wiceprzewodniczący senackiej komisji budżetu i finansów publicznych przypomina też, że dzięki skutecznym działaniom rządu nie płacimy za tą sytuację gigantycznym bezrobociem i zahamowaniem wzrostu gospodarczego.

– Szybko wracamy do stanu sprzed epidemii i poradzimy sobie również z inflacją – przekonuje senator.

RZĄDOWA TARCZA ANTYINFLACYJNA – ZAŁOŻENIA

OBNIŻKA CEN PALIW

 • Ostatnie miesiące przyniosły gwałtowny wzrost cen ropy na globalnych rynkach. Pomimo tego, że wszyscy w Europie kupują baryłkę ropy za podobną cenę, w Polsce mamy do czynienia z jednymi z najniższych cen paliw w Unii Europejskiej. Dalszy niekontrolowany wzrost cen mógłby jednak negatywnie wpłynąć na budżet gospodarstw domowych i polskich firm.
 • Przepisy prawa unijnego nie pozwalają na „wyzerowanie” danin obciążających energię i paliwa. Umożliwiają jedynie ich zmniejszenie do unijnego minimum.
 • Z opcji tej skorzysta Polska. Zaproponowana zmiana zakłada obniżenie stawek akcyzy na wyroby energetyczne do wysokości minimum akcyzowego (wliczając opłatę paliwową i opłatę emisyjną) w taki sposób, że wysokość opłaty emisyjnej i opłaty paliwowej pozostaną w 2021 r. i 2022 r. na dotychczasowym poziomie.
 • Aby ograniczyć dynamikę rosnących cen paliw:
  • Od 20 grudnia 2021 r. do 31 maja 2022 r. wysokość akcyzy zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w Unii Europejskiej.
  • Dodatkowo od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej.

OBNIŻONY VAT NA GAZ ZIEMNY

 • Obecny kryzys na rynku gazu i związane z nimi drastyczne wzrosty cen w całej Unii Europejskiej, budzą rosnący niepokój mieszkańców – zwłaszcza przed zbliżającym się sezonem zimowym. Dlatego zostaną obniżone stawki dla odbiorców gazu za pomocą narzędzi podatkowych.
  • Obniżka podatku VAT na gaz do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.) na trzy miesiące – od stycznia do marca 2022 r.
Obniżka VAT na gaz
przykładowy, szacowny kwartalny zysk wynikający z obniżek
z VAT 23% po obniżce VAT zysk
bez ogrzewania i CWU 116 zł 102 zł 14 zł
z ogrzewaniem i CWU 1 145 zł 1 006 zł 140 zł
(w przykładowych wydatkach gospodarstw domowych, źródło: GUS, URE, ARE)

OBNIŻKA VAT NA OGRZEWANIE Z SIECI

 • Dołączone zostanie do Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej obniżka podatku VAT na ogrzewanie z sieci, z którego korzystają mieszkańcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.
 • Obniżka VAT na ciepło do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 pro, od stycznia do marca 2022 r.) wypłynie na obniżenie czynszu.

ZWOLNIENIE I OBNIŻENIE AKCYZY NA ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ 

OBNIŻONY VAT NA ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ

 • Obniżone zostaną stawki dla odbiorców energii za pomocą narzędzi podatkowych.
  • Obniżka podatku VAT na energię elektryczną do poziomu 5 proc. (z obecnego 23 proc.) na 3 miesiące.
  • Okres obowiązywania: styczeń-marzec 2022 r.
Obniżka VAT na energię
przykładowy, szacowny kwartalny zysk wynikający z obniżek
z VAT 23% po obniżce VAT zysk
bez ogrzewania i CWU 417 zł 356 zł 61 zł
z ogrzewaniem i CWU 2 183 zł 1 863 zł 319 zł
(w przykładowych wydatkach gospodarstw domowych, źródło: GUS, URE, ARE)

DODATEK OSŁONOWY

Rekompensata kosztów VAT energii elektrycznej, ogrzewania węglem i podstawowych produktów spożywczych w formie dodatku ze względu na unijny zakaz redukcji stawki VAT do 0 proc. To bezpośrednie wsparcie dla polskich rodzin .

 • Wzrost cen energii elektrycznej jest spowodowany jest m.in. wzrostem cen surowców. Aby załagodzić skutki wyższych rachunków za prąd rząd wprowadza dopłaty w formie dodatku.
 • Dodatek osłonowy rekompensuje VAT na energie elektryczną, VAT na żywność oraz zwiększa środki dla gospodarstw domowych zagrożonych ubóstwem energetycznym, wykorzystujących węgiel do ogrzewania. Wartość dodatku to ponad 4 mld zł dla blisko 7 milionów gospodarstw domowych w Polsce!
 • Kto może liczyć na wsparcie? O tym zadecyduje kryterium dochodowe gospodarstw domowych, które pozwoli na objęcie pomocą finansową większej grupy osób:
  • Dopłata 400 zł netto (na rękę) w skali roku skierowana do gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł netto (na rękę) miesięcznie.
  • Dopłata 600 zł netto (na rękę) w skali roku skierowana do gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł netto (na rękę)na osobę miesięcznie.
  • Dopłata 850 zł netto (na rękę)w skali roku skierowana do gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł netto (na rękę) na osobę miesięcznie.
  • Dopłata 1150 zł netto (na rękę) w skali roku skierowana do gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł netto (na rękę) na osobę miesięcznie.
 • W przypadku gospodarstw domowych zagrożonych ubóstwem energetycznym, wykorzystujących węgiel do ogrzewania dodatek będzie wynosił:
  • Dopłata 500 zł netto (na rękę) w skali roku skierowana do gospodarstw domowych jednoosobowych o dochodach do 2100 zł netto (na rękę) miesięcznie.
  • Dopłata 750 zł netto (na rękę) w skali roku skierowana do gospodarstw domowych 2-3 osobowych o dochodach do 1500 zł netto (na rękę) na osobę miesięcznie.
  • Dopłata 1062,5 zł netto (na rękę) w skali roku skierowana do gospodarstw domowych 4-5 osobowych o dochodach do 1500 zł netto (na rękę) na osobę miesięcznie.
  • Dopłata 1437,5 zł netto (na rękę) w skali roku skierowana do gospodarstw domowych 6. osobowych i więcej o dochodach do 1500 zł netto (na rękę) na osobę miesięcznie.
 • W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.
 • Aby otrzymać wypłatę dodatku, należy złożyć wniosek do 31.01.2022 r. Wypłatę będzie realizowana w dwóch ratach:
  • I rata – wypłata do 31 marca
  • II rata – wypłata do 2 grudnia
 • Jeżeli przekroczy się pierwszy termin składania wniosków, to wciąż można ubiegać się o dofinansowanie. Wówczas wniosek będzie można złożyć do 31.10.2022 r. W tym przypadku wypłata 100 proc. dodatku zostanie zrealizowana do 2.12.2022 r.
 • Od 4 stycznia 2022 r. jest czynna specjalna infolinia dot. dodatku osłonowego. Pod numerem tel:+48223691444 dzwoniący otrzymają profesjonalną pomoc od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00.

OSZCZĘDNA ADMINISTRACJA

Zwiększenie efektywności wydatków publicznych – przyniesie to od 3 do 5 mld zł oszczędności

 • W 2022 r. rząd ograniczy tworzenie nowych, dotąd nieplanowanych, etatów czy urzędów w administracji publicznej.
 • Wyjątkowe wzmacnianie kadrowe i finansowe będą realizowane na zasadzie 1 za 1, czyli nowy etat za zlikwidowanie innego lub znalezienie odpowiedniej przestrzeni finansowej w ramach już posiadanych środków.
 • Dokonany zostanie pogłębiony przegląd wszystkich wydatków publicznych pod względem ich efektywności, tak by wprowadzić dodatkowe oszczędności.
 • Ograniczymy również finansowanie programów w funduszach celowych do tych już realizowanych lub ogłoszonych.
JAK RZĄDOWA TARCZA ANTYINFLACYJNA POMOŻE POLAKOM?
PRZYKŁAD – RODZINA 2+2, KTÓRA MIESZKA W BLOKU

·        Zużycie energii 2300 kWh/rok, zużycie gazu 6750 kWh/rok (kuchenka + woda użytkowa), 1 samochód (10 tys. km na rok, 7l/100 km, 30 gr/l).

·        Dochód na osobę: 1,5 tys. zł.

·        ZYSK NA OBNIŻCE PODAKTÓW NA:

energię – 44 zł, paliwo – 105 zł, gaz ziemny i ciepło – 77 zł, dodatek osłonowy – 850 zł netto (na rękę).

·        Łączny zysk – 1076 zł netto (na rękę).

PRZYKŁAD – MAŁŻEŃSTWO EMERYTÓW, KTÓRE MIESZKA W BLOKU

·        Zużycie energii 1050 kWh/rok, zużycie gazu 2600 kWh/rok (kuchenka), 1 samochód (5 tys. km na rok, 7l/100 km, 30 gr/l).

·        Dochód na osobę: 1,5 tys. zł netto (na rękę).

·        ZYSK NA OBNIŻCE PODAKTÓW NA:

ü  energię – 34 zł, paliwo – 52 zł, gaz ziemny i ciepło – 56 zł, dodatek osłonowy – 600 zł netto (na rękę).

Łączny zysk – 739 zł.

PRZYKŁAD – RODZINA 2+3, KTÓRA MIESZKA W DOMU OGRZEWANYM GAZEM

·        Zużycie energii 3000 kWh/rok, zużycie gazu 23850 kWh/rok (kuchenka + ogrzewanie), 2 samochody (10 tys. km na rok, 7l/100 km, 30 gr/l).

·        Dochód na osobę: 3 tys. zł netto (na rękę).

·        ZYSK NA OBNIŻCE PODAKTÓW NA:

ü  energię – 57 zł, paliwo – 210 zł, gaz ziemny i ciepło – 376 zł.

·        Łączny zysk – 643 zł.

PRZYKŁAD – RODZINA 2+4, KTÓRA MIESZKA W DOMU OGRZEWANYM WĘGLEM

·        Zużycie energii 3500 kWh/rok, zużycie gazu 3500 kWh/rok (kuchenka), 2 samochody (10 tys. km na rok, 7l/100 km, 30 gr/l).

·        Dochód na osobę: 1,5 tys. zł netto (na rękę).

ZYSK NA OBNIŻCE PODAKTÓW NA:

ü  energię – 66 zł, paliwo – 210 zł, gaz ziemny i ciepło – 17 zł, dodatek osłonowy – 1437,50 zł netto (na rękę).

·        Łączny zysk – 1731 zł.