Rząd rozszerza tarczę antyinflacyjną. Ceny zaczną spadać?

W ramach tarczy antyinflacyjnej 2.0 obniżymy od 1 lutego br. do zera VAT na żywność i nawozy, a na paliwa do 8 proc. – zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podał, że wszystkie obniżki stawek VAT mogą kosztować budżet 15-20 mld zł.

Jak mówił premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu, we wtorek przyjęta została tarcza antyinflacyjna 2.0.”W drugiej tarczy już od 1 lutego na sześć miesięcy, czyli do końca lipca, wdrażamy nowe, kolejne rozwiązania. Z 23 proc. na 8 proc. chcemy obniżyć VAT na paliwo. To będzie fundamentalna zmiana cenowa” – powiedział premier, podkreślając, że zmiany cen na stacjach benzynowych będą widoczne za trzy, cztery tygodnie.”Wpływ, który szacujemy na cenę litra paliwa, ropy, oleju napędowego, to ok. 60 gr., nawet do 70 gr. Taki będzie skutek, który budżet państwa polskiego bierze na siebie” – powiedział.

Premier dodał, że do zera obniżona zostanie stawka VAT na żywność. „Koszt tegoroczny przekroczyć może 6 mld zł, może nawet do 7 mld zł, niektóre szacunki pokazują, ale jest to bardzo ważne. I tutaj apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów (…). To jest bardzo ważne. To nie jest dzisiaj zarobek przedsiębiorców, to jest część, która trafia do budżetu państwa polskiego” – powiedział szef rządu.

Odpowiadając na pytanie, czy zerowa stawka na żywność obejmie wszystkie produkty, premier odpowiedział, że ogromna większość produktów żywnościowych objęta jest w tej chwili 5-procentową stawką VAT. „Tylko jakieś bardziej wykwintne dania, owoce morza czy tego typu są na stawce wyższej 23 proc. Te produkty żywnościowe, które są na stawce 5 proc., wszystkie bez wyjątku, będą podlegały stawce zero procent” – powiedział. Zaznaczył, że do sprawdzenia, czy ceny zostały obniżone uprawnione są m.in. inspekcja handlowa oraz UOKiK

Jego zdaniem obniżenie stawki VAT na żywność do zera spowoduje, że od 1 lutego powinny spaść ceny, co pozwoli zostawić w portfelu ok. 45 zł. Obniżka podatków na paliwa, gaz, ciepło to – jak zaznaczył Morawiecki – kolejne „dziesiątki złotych”. Jego zdaniem pakiet antyinflacyjny pozwoli zaoszczędzić ponad 100 złotych.

Szef rządu zwrócił uwagę, że miliony polskich rodzin „liczy każdy grosz, każdą złotówkę”. Podkreślił, że Polski Ład oraz tarcze antyinflacyjne „wpłyną netto na budżet polskiej rodziny”.

„Jak rzetelnie policzycie zmiany związane z tarczą antyinflacyjną 1.0, 2.0 i z Polskim Ładem, to tutaj prawda będzie bardzo jaskrawa i korzystna dla ludzi” – powiedział.

Dodał, że idąc za radą minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, rząd omawiał „całą politykę obniżenia cen gazu dla odbiorców indywidualnych, nawet jeżeli są oni częścią spółdzielni mieszkaniowych bądź wspólnot mieszkaniowych” – wskazał.

Zapowiedział też m.in. przedłużenie do sześciu miesięcy obniżki do 5 proc. VAT-u na prąd i na ciepło.

RZĄDOWA TARCZA ANTYINFLACYJNA 2.0 – DALSZA OBNIŻKA PODATKÓW
INSTRUMENT WSPARCIA KORZYŚCI I SZCZEGÓŁY
Obniżka VAT na

(od 01.02.2022 R. do 31.07.2022 R.)

paliwa – z 23 na 8 proc. To obniżka 60-70 gr na litrze.

Cena benzyny bezołowiowej powinna osiągnąć 5 zł za litr.

podstawowe produkty spożywcze  – do 0 proc. Przeciętna rodzina zaoszczędzi ok. 45 zł.
gaz – z 8 do 0 proc. Dzięki Tarczy polskie gospodarstwa domowe łagodniej odczują wzrost cen niż w większości państw Unii Europejskiej.
ciepło – do 5 proc. Dotyczy mieszkań w ramach spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot  i domów jednorodzinnych podłączonych do sieci ciepłowniczej.
nawozy – z 8 na 0 proc. Całkowite zniesienie VAT na nawozy kupowane przez rolników i służące produkcji rolnej.
Przedłużenie obniżki VAT na prąd do poziomu 5 proc. do 31.07.2022 R. To niższe ceny za energię elektryczną
Niższe opłaty za gaz (z wyrównaniem od 01.01.2022 r.) Niższe opłaty za gaz dzięki objęciu spółdzielni
i wspólnot oraz szpitali, szkół etc. taryfami gazowymi.

Szef rządu zapowiedział również, że do „powszechnie dotykających Polaków obniżek podatków” chciałby dodać jeszcze jedną. „Zdecydowaliśmy do Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 dodać również obniżkę VAT na nawozy do zera” – wskazał.

Zwrócił uwagę, że nawozy są tym produktem, który „bardzo mocno cierpi na wysokich cenach gazu”, będącego głównym składnikiem kosztów produkcji nawozów. Jednocześnie, jak dodał, wysoka cena nawozów przełoży się na koszty żywności za pół roku, za dziewięć miesięcy. „My ścinamy ten czubek inflacji” – zaznaczył.

„Wszystkie te obniżki razem mogą kosztować między 15 a 20 mld zł polski budżet” – poinformował Morawiecki.

Według premiera budżet stać na drugą tarczę. „Budżet jest stabilny, dług do PKB maleje i to pomimo największego kryzysu do stu lat. Budżet musi być stać na tarczę” – podkreślił. Dodał, że rząd pracuje na to, aby chronić polskie rodziny, obniżać podatki, zmniejszyć inflację. Mimo że jest ona – jak określił – trudną hydrą do pokonania, rząd da sobie radę również z nią – zapewnił.

Działania rządu to odpowiedź na inflację, którą wywołały głównie czynniki zewnętrzne. M.in. podwyżki cen energii.

– Ponad 80 proc. wpływu na wzrost cen mają czynniki zewnętrzne, w tym związane z cenami energii. To rosyjskie manipulacje gazowe oraz nieodpowiedzialna, wręcz dogmatyczna polityka Unii Europejskiej. Trzecia przyczyna to wychodzenie z pandemii, czyli przyspieszony popyt, odtwarzanie łańcuchów dostaw – wyjaśnia przewodniczący senackiej komisji budżetu i finansów publicznych senator Grzegorz Bierecki.