Rosyjskie wojska tuż przy naszej granicy. Putin przerzuca wielką armię na Białoruś

Jak informują amerykańskie media USA mają informacje wskazujące, że Rosja może planować zajęcie Kijowa i obalenie obecnych władz. Według informacji telewizji CNN, administrację szczególnie niepokoi rozmieszczenie rosyjskich wojsk na Białorusi.

„Niektórzy oficjele, którzy widzieli informacje wywiadowcze, mówią że są dowody na to, że Rosja planuje próbę zajęcia stolicy Ukrainy, Kijowa i obalenie władz” – podaje telewizja, dodając że przemieszczenie wojsk z rosyjskiego Dalekiego Wschodu – Wschodniego Okręgu Wojskowego – na Białoruś zdaje się szczególnie niepokojące w tym kontekście.Niepokoje te podzielił też we wtorek podczas telefonicznej konferencji prasowej przedstawiciel Departamentu Stanu.

Jak stwierdził, rozlokowanie wojsk na Białorusi daje Rosji dodatkowe możliwości i kierunki ataku na Ukrainę.Zwrócił uwagę, że choć oficjalnie rosyjscy żołnierze przyjechali na ćwiczenia wojskowe, nie były one wcześniej zapowiadane, a ich liczba jest większa, niż w przypadku normalnych manewrów. Dyplomata stwierdził też, że rozmieszczenie wojsk stawia pod znakiem zapytania to, czy kontrolę nad Białorusią rzeczywiście jeszcze sprawuje Alaksandr Łukaszenka i czy Białoruś jest państwem suwerennym. Zasugerował, że Moskwa domaga się w ten sposób od zależnego od siebie białoruskiego dyktatora spłaty długu, wynikającego ze wsparcia Kremla wobec protestów przeciw jego władzy.