Nasza uczelnia otwiera filię w Radzyniu i znów staje się Akademią. Historyczny dzień w Białej Podlaskiej

Mamy to! Wieloletnie starania senatora Grzegorza Biereckiego, posła Dariusza Stefaniuka i władz Państwowej Szkoły Wyższej w Białej Podlaskiej na czele z rektorem profesorem Jerzym Nitychorukiem doczekały się szczęśliwego finału. Nasza uczelnia otwiera swoje podwoje dla studentów z Radzynia Podlaskiego, gdzie otwiera swoją fili i powraca do swoich historycznych korzeni – znowu jest Akademią Bialską! Poinformował o tym podczas dzisiejszej wizyty na uczelni minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek.

To wielki prestiż dla naszego miasta i dla samej uczelni, która oprócz tego, że znów staje się akademią otwiera swoje podwoje także dla mieszkańców powiatu radzyńskiego. Jak poinformował minister Czarnek dzięki ogromnemu zaangażowaniu parlamentarzystów, władz uczelni i starosty radzyńskiego Szczepana Niebrzegowskiego, nasza szkoła otwiera swoją filię właśnie w Radzyniu.

– Uczelnia nasza staje się ośrodkiem o poważnym znaczeniu regionalnym, wychodzimy poza Białą Podlaską do okolicznych miejscowości, do Radzynia to ogromny impuls do rozwoju za co pragnę podziękować władzom uczelni i panu ministrowi – powiedział senator Grzegorz Bierecki.

Minister Czarnek przypomniał, że nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie ciężka praca lokalnych parlamentarzystów Grzegorza Biereckiego i Dariusza Stefaniuka, który jeszcze jako prezydent Białej Podlaskiej starał się o podniesienie rangi naszej uczelni.

– Rolą parlamentarzysty jest służyć regionowi i my z senatorem Grzegorzem Biereckim staramy się to robić najlepiej jak potrafimy. Stąd każdy sukces jest dla nas powodem do ogromnej radości – powiedział w swoim wystąpieniu poseł Dariusz Stefaniuk.

Stefaniuk podziękował obecnemu rektorowi profesorowi Nitychorukowi jak i jego poprzednikowi przedwcześnie zmarłemu profesorowi Józefowi Bergierowi za to, że poświęcili lata swojej pracy na rzecz rozwoju bialskiej uczelni.

Parlamentarzyści podkreślili, że nie byłoby rozwoju bialskiej szkoły, gdyby nie ogromne zaangażowanie rządu. Na ręce ministra Czarnka złożyli podziękowania za środki, które uczelnia otrzymuje na inwestycje. O jednej z takich inwestycji poinformował dzisiaj sam minister, który przekazał czek o wartości 1 303 800 zł na uruchomienie w Radzyniu kierunku pielęgniarstwa.

– Radzyń ma szanse stać się miastem akademickim, a absolwenci filii akademii z pewnością znajdą pracę w naszym szpitalu, gdzie kadra często już jest w wieku emerytalnym. Cieszę się, bo to dla naszego miasta ogromna szansa – powiedział starosta Szczepan Niebrzegowski.

Służba zdrowia, wojsko i kolej to według senatora Grzegorza Biereckiego trzy filary, do których kadry kształci właśnie nasza uczelnia. Chodzi m.in. o pracowników bialskiego szpitala, terminala przeładunkowego w Małaszewiczach czy odbudowanego garnizonu w Białej Podlaskiej.