Miliony złoty dla naszych szkół. Laboratoria Przyszłości w naszym regionie

Od jesieni 2021 roku, Ministerstwo Edukacji i Nauki realizuje program “Laboratoria Przyszłości”. To największa w historii inwestycja państwa polskiego w nowoczesną edukację – około miliarda złotych trafiło już do kilkunastu tysięcy szkół podstawowych w całym kraju. Samorządy otrzymywały na każdą szkołę od 30 000 zł do nawet kilkuset tysięcy (w zależności od liczby uczniów). W ramach Laboratoriów Przyszłości, każda szkoła podstawowa w Polsce zostanie wyposażona w nowoczesny sprzęt taki jak drukarki 3D, roboty edukacyjne czy gogle wirtualnej rzeczywistości.

W ramach programu przeznaczamy 1 miliard zł na budowanie kompetencji przyszłości: kreatywności, pracy zespołowej, umiejętności praktycznych i technicznych wśród dzieci i młodzieży. MEiN pomagamy uczniom odkrywać ich talenty i zapewnia nowoczesne środowisko do nauki na miarę edukacji najnowszej generacji.

– Nawet nie licząc tej rekordowej subwencji, łączne wydatki rządu Prawa i Sprawiedliwości na nowoczesną edukację są liczone w miliardach: Laboratoria Przyszłości – 1 mld złotych, Rządowy Fundusz “Polski Ład” – Program Inwestycji Strategicznych (inwestycje edukacyjne) – 1,1 miliarda złotych, Ogólnopolska Sieć Edukacyjna – 1,9 miliarda złotych, Program Aktywna Tablica – 266 milionów złotych, projekty “Zdalna Szkoła” – 367 milionów złotych, e-materiały edukacyjne – 300 milionów złotych, cyfrowe szkolenia nauczycieli – 100 milionów złotych, wsparcie dzieci w pieczy zastępczej w okresie pandemii – 130 milionów złotych, dofinansowanie zakupu przez nauczycieli sprzętu do nauki zdalnej – 271 milionów złotych. To są gigantyczne pieniądze, których wcześniej nie było – wylicza w rozmowie z naszym portalem senator Grzegorz Bierecki.

Cały program został zrealizowany w kilka miesięcy – od podjęcia decyzji, po wypłatę 100% środków szkołom (wszystkie dostały 100% wnioskowanej kwoty), co pokazuje skuteczność inwestowania przez Rząd w nowoczesną edukację. Na tym tle szczególnie blado wypadają poprzednicy, którym przez cały okres rządów nie udało się zrealizować ich flagowego programu edukacyjnego – z “Cyfrowej Szkoły” skorzystało łącznie … 1,4% szkół.

Ponieważ, dla porównania, w “Laboratoriach Przyszłości” bierze udział niemal każda (ponad 99%) samorządowa szkoła podstawowa w Polsce z praktycznie każdej gminy, przedstawiamy, jak sytuacja wygląda w naszym regionie. Przyznano naprawdę duże pieniądze. Wszystkie przedstawione poniżej wnioski zostały zatwierdzone.