Od dzisiaj więcej w naszych portfelach dzięki Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej

Rządowa Tarcza Antyinflacyjna (RTA) to realne wsparcie i łagodzenie skutków inflacji dla milionów Polaków. Rząd Prawa i Sprawiedliwości dotrzymuje słowa. Zgodnie z zapowiedzią już od 1 lutego na pół roku obniżamy podatki na podstawowe produkty spożywcze, paliwa, gaz, ciepło i nawozy. Przedłużamy również obniżkę VAT na prąd. Dzięki tym działaniom koszty życia Polaków będą niższe. W skali całej Europy to jeden z najbardziej rozbudowanych programów walki z inflacją.

Nowe rozwiązania RTA od 1 lutego

Kluczowe założenia Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 wchodzą w życie już 1 lutego i będą obowiązywać do 31 lipca 2022 r. To konkretne działania:

0% VAT na gaz,
0% VAT na podstawowe produkty spożywcze,
0% VAT na nawozy,
5 % VAT na prąd,
5% VAT na ciepło,
8% VAT na paliwo.

Rządowa Tarcza Antyinflacyjna obniży ceny

– Nasze działania złagodzą skutki inflacji. Obniżka podatków na podstawowe produkty spożywcze, paliwa, gaz, ciepło, prąd i nawozy to realnie więcej pieniędzy w portfelach obywateli – przyznaje w rozmowie z naszym portalem senator Grzegorz Bierecki – Obniżony podatek VAT na paliwo wpłynie na dalsze zmniejszenie cen nawet o kilkadziesiąt gr na litrze, co już widać na stacjach benzynowych. To, czego nie potrafił kiedyś robić Donald Tusk i rząd PO-PSL, aby walczyć
z rosnącymi cenami paliw, dziś robi Premier Mateusz Morawiecki z rządem Prawa i Sprawiedliwości. Pokazujemy, że dzięki ciężkiej pracy można zrobić wiele, aby pomóc wszystkim obywatelom w dobie kryzysu – dodaje Bierecki.

Kluczowym wsparciem jest również niższy VAT na gaz, prąd i ciepło. To szczególnie ważne w okresie zimowym, kiedy ogrzewamy nasze mieszkania i domy. Mniejsze podatki to także niższe ceny żywności.

Senator nie ukrywa, że jednym z postulatów, o który zabiegał od samego początku prac nad tarczą antyinflacyjną jest obniżenie VAT-u na nawozy.

– Zyskają na tym wszyscy. Dzięki temu ceny żywności będą niższe, a rolnikom łatwiej będzie zaplanować wiosenne wysiewy – zaznacza Bierecki.

 

Skorzystaj z dodatku osłonowego

Dodatek przysługuje gospodarstwom domowym, których przeciętne miesięczne dochody netto nie przekraczają:

2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Jeśli Twoja kwota dochodów przekracza odpowiednio 1500 zł bądź 2100 zł i tak możesz złożyć wniosek. Obowiązuje zasada złotówka za złotówkę. Wypłacany dodatek będzie pomniejszany proporcjonalnie do przekroczenia kwoty, jednak nie może wynosić mniej niż 20 zł.

Z dodatku może skorzystać blisko 7 mln gospodarstw domowych. Wniosek należy złożyć w gminie bądź drogą elektroniczną.

Niższe rachunki za gaz dzięki taryfom gazowym

Od 1 stycznia 2022 r. gospodarstwa domowe wielolokalowych budynków spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a także szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki oraz instytucje kultury zostały objęte specjalnymi taryfami na gaz. Dzięki nim Polacy oraz najważniejsze instytucje użyteczności publicznej zapłacą niższe rachunki.

Chronimy rodziny

Rządowa Tarcza Antyinflacyjna została ogłoszona 30 listopada 2021 roku. Jej celem jest ochrona polskich rodzin przed skutkami inflacji. Szczegółowe informacje można znaleźć w serwisie chronimyrodziny.gov.pl