Na przystanku Biała Podlaska Wschodnia będzie przejście podziemne

Wygodniejsze i bezpieczniejsze dojście na przystanek Biała Podlaska Wschodnia zapewni nowe przejście podziemne. Będą pochylnie, które ułatwią dostęp do peronów. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na wykonawcę. Na stacji Biała Podlaska, dzięki zaangażowaniu środków CEF, podróżni korzystają już z nowego peronu.

Przystanek Biała Podlaska Wschodnia zwiększy dostęp do kolei mieszkańców oraz umożliwi wygodniejszy dojazd do pobliskiej szkoły wyższej. Gotowe są konstrukcje peronów, budowane w ramach inwestycji LCS Terespol, Biała Podlaska – Małaszewicze – Terespol, finansowanej z programu CEF „Łącząc Europę”. Z nowego przystanku podróżni skorzystają pod koniec tego roku.

Dla zwiększenia bezpieczeństwa i wygody podróżnych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują budowę nowego przejścia podziemnego do przystanku Biała Podlaska Wschodnia. Obiekt połączy perony z ulicą Sidorską. Będzie ledowe oświetlenie i pochylnie, które ułatwią dostęp do kolei osobom o ograniczonej możliwości poruszania się.

Prace przy budowie nowego przejścia podziemnego zaplanowano na 2023 rok. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na wyłonienie wykonawcy projektu i budowy obiektu. Dodatkowo, w ramach tego samego zadania, dobudowane zostaną tory w rejonie przystanku Biała Podlaska Wschodnia i na stacji Małaszewicze, które usprawnią przewóz towarów.

Na stacji Biała Podlaska od połowy grudnia 2021 roku podróżni korzystają ze zmodernizowanego peronu. Są wiaty, ławki, gabloty informacyjne, nagłośnienie i oświetlenie. Dojście po peronu umożliwia tymczasowe przejście w poziomie szyn. Wykonawca rozpoczął prace na drugiej połowie stacji – demontowane są tory, sieć trakcyjna. Budowana będzie druga część przejścia podziemnego. Planowane zakończenie prac budowlanych to II połowa 2022 roku.

Docelowo, na stacji Biała Podlaska, dla podróżnych wybudowane będą dwa perony. Na każdym z nich będą wiaty, ławki, oświetlenie, nagłośnienie, gabloty. Wygodne dojście umożliwi nowe przejście podziemne z windami i pochylniami. Prace na linii kolejowej E 20 na odcinku Siedlce – Terespol, etap III – LCS Terespol” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach instrumentu finansowego „Łącząc Europę” (CEF). Łączna wartość projektów to 736,7 mln zł.