To mogło zakończyć się tragedią. Całe szczęście nikt nie zginął

Wczoraj po południu kierowca osobowego peugeota uderzył w zaparkowaną na poboczu ciężarówkę. Do zdarzenia doszło na DK-2 w miejscowości Hola. Za kierownicą osobówki siedział 21-latek, który z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Badanie stanu trzeźwości wykazało 0,6 promila alkoholu w jego organizmie. Mężczyzna twierdził, że spożywał go już po zdarzeniu. Policjanci ustalają wszystkie okoliczności sprawy.

Do zdarzenia doszło po godzinie 15.30 na krajowej dwójce w miejscowości Hola. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że kierujący samochodem osobowym marki Peugeot uderzył w naczepę zaparkowanego na utwardzonym poboczu samochodu ciężarowego.

Osobówką kierował 21-letni mieszkaniec Terespola. Natomiast za kierowcą samochodu ciężarowego okazał się 48- letni obywatel Białorusi. W chwili zdarzenia mężczyzna był trzeźwy, natomiast badanie stanu trzeźwości 21-latka wykazało 0,6 promila alkoholu w jego organizmie. W trakcie rozmowy z funkcjonariuszami mężczyzna oświadczył, że alkohol spożywał już po zdarzeniu.

W wyniku zdarzenia kierowca osobówki doznał obrażeń ciała i trafił do szpitala. Od mężczyzny została pobrana krew do badania retrospektywnego, które pozwoli określić ilość alkoholu w jego organizmie w chwili zdarzenia. Policjanci ustalają wszystkie okoliczności tego zdarzenia oraz apelują o rozwagę na drodze.

Przypominamy, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą nawet 2 lat pozbawienia wolności. Do tego sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany to 3 lata.

– Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się też liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, kiedy osoba po raz kolejny kieruje pojazdem w stanie nie trzeźwości świadczenie pieniężne jest nie mniejsze niż 10 tysięcy złotych – przypomina komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla