WISZNICE. Licealiści z Wisznic będą uczyć się w Grecji

W wisznickim liceum trwa ostatni etap przygotowań do dwutygodniowego wyjazdu, do Grecji. W ramach projektu „Ponadnarodowa mobilność uczniów” i przedsięwzięcia „Zagraniczna mobilność szansą na przyszłość”, młodzież będzie przebywać  w miejscowości Platamonas i brać udział w zajęciach zorganizowanych przez grecką szkołę partnerską. Projekt finansowany jest przez Europejski Fundusz Społeczny.

Pod koniec marca trzydziestoosobowa grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Zawadzkiego w Wisznicach wyjedzie do małej miejscowości położonej  w północnej części Grecji tuż nad Morzem Egejskim. W trakcie wycieczki edukacyjnej codziennie odbywać się będą warsztaty językowe i spotkania z uczniami tamtejszej szkoły. Zagraniczny partner projektu planuje również organizację zwiedzania turystycznych atrakcji Riwiery Olimpijskiej.

Wyjazd to okazja do rozwoju kompetencji społecznych uczniów, w szczególności językowych oraz doskonalenia sprawności komunikacyjnych. Dla większości uczniów z tej grupy będzie to pierwszy zagraniczny wyjazd. Udział w projekcie został potwierdzony na początku roku szkolnego i poprzedzony wizytą przygotowawczą, w której wzięła udział jedna z nauczycielek pracujących w szkole.  Miała ona okazję osobiście poznać tę urokliwą miejscowość oraz sprawdzić warunki, jakie proponują Grecy uczniom wisznickiego liceum.

 

Chętnych do wyjazdu nie brakowało. Aby wziąć udział w projekcie i stać się potencjalnym uczestnikiem wyjazdu do Grecji, licealiści musieli spełnić kilka warunków. Jednym z nich był dobrze zdany egzamin z języka angielskiego. To podstawowe kryterium kwalifikacyjne. Inne – to ocena z zachowania, ocena z języka angielskiego i pozostałe kryteria ujęte w regulaminie. Suma uzyskanych w ten sposób punktów zadecydowała o kwalifikacji ucznia na wyjazd. Wybrano grupę, która już od drugiego lutego br. systematycznie bierze udział  w zajęciach przygotowawczych, zgodnie z przyjętym harmonogramem. Przygotowania obejmują kilka obszarów. Uczniowie przede wszystkim szlifują język angielski i uczestniczą w zajęciach pedagogiczno-kulturowych, które pozwalają zaznajomić się z najważniejszymi obszarami greckiej kultury. Ze względu na sytuację epidemiologiczną w pierwszym etapie zajęcia realizowane były w formie on-line na platformie Microsoft Teams, obecnie – stacjonarnie. Wyjazd poprzedzony jest przygotowaniem logistyki wyjazdu i niezbędnej dokumentacji. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną uczniowie poddani zostaną również testom na covid-19 tuż przed samym wyjazdem.

Podróż zaplanowano przez Słowację, Węgry, Serbię oraz Bułgarię. Licealiści zostaną zakwaterowani w hotelu usytuowanym w centrum miejscowości NeosPanteleimonas, w odległości 100 metrów od plaży. Z niego roztacza się widok na Morze Egejskie oraz górę Olimp. W trakcie pobytu młodzież odwiedzi także Nei Pori (gr. Νέοι Πόροι). To typowo turystyczna miejscowość położona u stóp Olimpu na Riwierze Olimpijskiej. Miejscowość stanowi również dogodną bazę wypadową dla wycieczek pieszych i rowerowych.

W trakcie dwutygodniowego pobytu młodzież podnosić będzie kompetencje językowe, poznawać geografię i  kulturę Grecji, a także kształcić postawy społeczne.
W czasie wolnym uczestnicy wyjazdu będą mogli korzystać z możliwości, jakie oferuje hotel – basen, organizowane będą wycieczki po okolicznych atrakcjach turystycznych oraz wyjścia na plażę.

W weekendy młodzież będzie uczestniczyć w programie kulturowym, w trakcie którego odwiedzą najważniejsze atrakcje turystyczne regionu.
Realizacja projektu umożliwia osobom uczącym się łatwe przemieszczanie się między systemami edukacji w różnych krajach, wymianę doświadczeń oraz nawiązanie nowych znajomości. To także danie uczniom szansy na autentyczną wymianę myśli, doświadczeń, inspiracji.