Rzecznik Praw Dziecka w Woli Osowińskiej

9 marca do Zespołu Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej przybył Rzecznika Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Celem wizyty było wręczenie nagrody uczennicy – Kai Zakrzewskiej, która w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Rzecznika Praw Dziecka zajęła I miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych.

W spotkaniu oprócz gościa głównego oraz laureatki konkursu uczestniczyli: Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, Dyrektor ZSR Beata Żurawska-Polkowska, przedstawiciele Rady Rodziców, Samorząd Uczniowski, wychowawczyni nagrodzonej uczennicy Lucyna Panasiuk-Żurawska oraz jej opiekun artystyczny – nauczyciel przedmiotów informatycznych i plastyki, Piotr Konieczny, pod którego kierunkiem powstała zwycięska praca.

– Jeszcze kilka tygodni temu nikt z nas nie spodziewał się, że obraz Kai, który mogliśmy codziennie podziwiać na korytarzu naszej szkoły, zamiast być jedynie artystyczną wizją na temat praw dziecka,  stanie się przepowiednią i gorzką prawdą o rzeczywistości, w której przyszło się nam odnaleźć. Sytuacja na Ukrainie nie pozwala nam widzieć w nim jedynie pracy plastycznej. Dziś patrzymy na ten obraz z silniejszymi emocjami. Bardziej do nas przemawia i lepiej go rozumiemy – powiedziała, rozpoczynając spotkanie, dyrektor ZSR Beata Polkowska-Żurawska.

Wizyta rzecznika praw dziecka odbyła się w specjalnie przygotowanej sali, w której umieszczono nagrodzone działo oraz powstała wystawa prac, autorstwa uczniów technikum w Woli Osowińskiej, nawiązujących tematycznie do praw dziecka. W trakcie spotkania swoją prezentację o historii i najważniejszych wydarzeniach z życia szkoły przedstawił Samorząd Uczniowski na czele z przewodniczącym Rafałem Bącikiem. Bezpośrednio po nim głos zabrał Rzecznik Praw Dziecka. Mikołaj Pawlak w swoim wystąpieniu zwracał się głównie do młodzieży. Opowiedział uczniom na czym polega jego funkcja i z jakimi pytaniami, problemami i wnioskami mogą się do niego zgłaszać. Odniósł się też do sytuacji na Ukrainie, wskazując na potrzebę realnego wcielenia w życie prawd zawartych w Konwencji o Prawach Dziecka. Podkreślał także konieczność podjęcia przemyślanych, długofalowych działań na rzecz ochrony dzieci pokrzywdzonych przez dramat wojny. Punktem kulminacyjnym spotkania było wręczenie nagród laureatce konkursu, uczennicy kl. I TA, Kai Zakrzewskiej.

– Na konkurs, jak co roku, spłynęło tysiące prac i zawsze tak jest, że decyzja komisji oceniającej, o wyborze tych najlepszych, jest właściwie jednomyślna. Wygrywają te, które nie pozwalają przejść obok siebie obojętnie – powiedział RPD, Mikołaj Pawlak.

W tegorocznej edycji za zajęcie pierwszego miejsca uczniowie otrzymywali: rower, namiot plażowy, czytnik e-booków, słuchawki bezprzewodowe, ręcznik, zestaw do gry w badmintona oraz zestaw do gry w tenisa stołowego. Szkole przekazano zestaw gadżetów i sprzęt sportowy. RPD zaznaczył, iż nagrody główne, w organizowanym przez siebie konkursie, zawsze wręcza osobiście, odwiedzając szkoły laureatów. Przyznał też, że kolekcjonuje kopie zwycięskich prac.

Dumy z sukcesu uczennicy technikum w Zespole Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej nie krył także obecny na uroczystości Starota Radzyński Szczepan Niebrzegowski: – To pierwszy raz w historii kiedy Rzecznik Praw Dziecka odwiedza powiat radzyński. Cieszymy się, że możemy gościć pana na radzyńskiej ziemi – powiedział, zwracając się do Mikołaja Pawlaka starosta.

Włodarz powiatu w swoim przemówieniu przybliżył Rzecznikowi Praw Dziecka najważniejsze fakty z historii powiatu radzyńskiego. Nawiązał do czasów II wojny światowej i bohaterskich postaw mieszkańców naszego regionu. Przypomniał o wizytówkach powiatu radzyńskiego (m.in. Pałac Potockich, Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek) oraz podziękował Mikołajowi Pawlakowi, jako przedstawicielowi rządu, za wdrażanie programów, których celem jest podnoszenia standardu życia mieszkańców naszego powiatu.

Po części oficjalnej wszyscy zebrani stanęli do pamiątkowego zdjęcia, po czym udali się na obiad, podczas którego RPD mógł skosztować regionalnego smakołyku gminy Borki – woleńskich kartoflaków.

Na zakończenie spotkania, dyrektor ZSR podziękowała Rzecznikowi Praw Dziecka za podejmowanie licznych inicjatyw mających na celu ochronę praw dzieci i młodzieży.