Duża strata dla regionu. Nie żyje Jan Juźko, znany propagator kultury

Otrzymaliśmy wiadomość, że w tym tygodniu odszedł od nas Jan Juźko, znany bialski propagator kultury, tancerz i instruktor baletu. Bialczanie znali go przede wszystkim z występów w Zespole Tańca Ludowego BIAWENDA, którego był założycielem.

Jan Juźko ur. 26.07.1941 r. w Libiszowie (woj. lubelskie). Syn żołnierza Armii Krajowej, Jana Juźko pseudonim “Sęk”, z oddziału Edwarda Taraszkiewicza „Żelaznego”.

Przez całe swoje życie związany ze sztuką, głównie ludową. Współzałożyciel Zespołu Tańca Ludowego “BIAWENA” w Białej Podlaskiej i bliski współpracownik Marii i Janusza Izbickich. Muzyk, tancerz oraz instruktor tańca ludowego i podstaw baletu. Występował na czterech kontynentach, czynnie udzielał się w życiu kulturalnym regionu lubelskiego i podlaskiego. Brał udział w wielu festiwalach, przeglądach, uroczystościach państwowych i koncertach. Propagator muzyki folkowej. Do końca swoich dni śpiewał i grał na bębenku ludowym, diabelskich skrzypcach oraz innych ludowych instrumentach perkusyjnych w wielu zespołach ludowych i podwórkowych. Odznaczony dwukrotnie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Zasługi.

Pogrążonej w żalu rodzinie składamy wyrazy współczucia.