Auto gotowe na wiosnę

Po zimowym uśpieniu nadchodzi wiosenne ożywienie. Coraz przyjemniejsza aura jak co roku uruchomi w nas pokłady dodatkowej energii. Warto ją wykorzystać także do tego, by zadbać o samochód, który po zimie wymaga szczególnej uwagi. Pozimowy serwis nie może ograniczyć się wyłącznie do wymiany opon na letnie; istotne jest wykonanie kompleksowego przeglądu stanu pojazdu, co nie tylko wpłynie na poprawę bezpieczeństwa, lecz także pomoże ograniczyć zużycie wielu części. Przy okazji warto też zadbać o kilka innych kwestii, które pozwolą w pełni cieszyć się jazdą w promieniach wiosennego słońca.

Wiosenna odnowa

Zimowa aura niezmiennie wiąże się z wodą, błotem, solą i piachem. To mieszanka bardzo szkodliwa dla elementów samochodowego podwozia, które zimą są szczególnie narażone na oddziaływanie tych negatywnych czynników. Sól i woda sprzyjają korozji, a drobiny piasku mogą dostawać się pomiędzy części układów zawieszenia, napędowego i hamulcowego, co prowadzi do ich wcześniejszego zużycia lub uszkodzenia. Wysoka wilgotność powietrza i niskie temperatury sprawiają też, że swoje właściwości szybciej tracą płyny eksploatacyjne, np. płyn hamulcowy.

Kiedy z prognoz pogody znikają przymrozki i opady śniegu, oczywiście czas wymienić opony na letnie (jeśli używamy dwóch kompletów), a przy okazji – skontrolować ich stan. Zimowy sezon warto zwieńczyć także myciem podwozia w myjni oferującej taką usługę. Oprócz tego powinniśmy zweryfikować stan układu hamulcowego oraz skuteczności jego działania. Jeśli mamy odczucie, że pedał hamulca jest zbyt „twardy” lub zbyt „miękki”, może to być sygnał do koniecznej kontroli i wymiany elementów takich jak klocki czy płyn hamulcowy. Przy okazji dobrze też sprawdzić, czy odpowiednie właściwości ma nadal płyn chłodniczy.

Zimowa wilgoć sprzyja też rozwojowi grzybów w przewodach wentylacyjnych. Wiosną dobrze więc wykonać ich czyszczenie i odgrzybianie, np. za pomocą preparatów dezynfekujących. Jeśli dodatkowo zaobserwujemy gorsze działanie klimatyzacji, może to oznaczać nadmierny ubytek czynnika chłodniczego. Rozwiązaniem w takim wypadku jest uzupełnienie, lepiej jednak zdecydować się na bardziej kompleksowy przegląd i serwis klimatyzacji (zbyt mała ilość czynnika chłodniczego to tylko jedna z możliwych przyczyn gorszego działania).

Mycie na błysk

Rozchlapywane błoto, piach i sól to problem również dla nadwozia, i to nie tylko estetyczny. Drobiny brudu sprzyjają uszkodzeniom powłok ochronnych lakieru, a to wystawia karoserię na pastwę korozji, przyspieszonej dodatkowo przez sól. Częścią wiosennego serwisu powinno więc być także gruntowne mycie nadwozia. Należy je zacząć od dokładnego spłukania strumieniem wody pod odpowiednio wysokim ciśnieniem, by pozbyć się wszelkich niepożądanych drobin. Szczególną uwagę warto zwrócić na części najbardziej narażone na zanieczyszczenia z nawierzchni, czyli progi i błotniki. Tak przygotowane nadwozie wystarczy następnie porządnie umyć i zakonserwować.

Oczywiście dla pełnego efektu dobrze też wysprzątać wnętrze pojazdu. Jeśli sprawia ono wrażenie nieświeżego lub wyczuwamy nieprzyjemne zapachy, odkurzanie i wycieranie wnętrza warto też uzupełnić o osuszenie (przyczyną nieświeżości może być wilgoć). W tym celu można wystawić auto na kilka godzin na słońce i pozostawić otwarte wszystkie drzwi. Działanie osuszające ma też klimatyzacja, jeśli więc jest sprawna, można ją w tym celu uruchomić w trakcie każdego wiosennego przejazdu.

Przy okazji mycia dobrze też od razu sprawdzić, czy wycieraczki przetrwały zimę w dobrym stanie i nadal skutecznie zbierają wodę. Wiosna może zaskoczyć nagłymi opadami śniegu lub marznącego deszczu, dlatego nie warto zwlekać z ewentualną wymianą sfatygowanych piór wycieraczek.

Komfort gwarantowany

Odpowiednio przygotowany samochód to większe bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, ale sumiennie przeprowadzony serwis auta z pewnością zwiększy również przyjemność z jazdy. W drogę rusza się bowiem wówczas ze świadomością, że wszystko działa sprawnie, dzięki wymianie opon jazda jest bardziej ekonomiczna, a czysta karoseria pięknie lśni w promieniach wiosennego słońca.

Satysfakcja będzie jeszcze większa, jeśli zapewnimy sobie odpowiednie ubezpieczenie. Taką gwarancję daje Pakiet Auto od Wienera. Oprócz AC, dostępnego nawet dla dwudziestoletnich aut, w ramach jednej umowy możemy zapewnić sobie kompleksową ochronę, jeśli wykupimy dodatkowe ubezpieczenia, np. Assistance. Pakiet Auto pozwala je skonfigurować odpowiednio do potrzeb i daje dostęp do takich usług, jak naprawa samochodu na miejscu wypadku lub uszkodzenia albo holowanie do warsztatu w pobliżu miejsca zamieszkania kierowcy. Posiadacz polisy może też otrzymać auto zastępcze w razie wypadku lub kradzieży własnego pojazdu, a także korzystać z pomocy w wymianie uszkodzonego koła. W Pakiecie Auto nie trzeba wykupywać Assistance na cały rok – można zdecydować się na krótszy okres, na przykład na czas częstszych, wiosennych i letnich wyjazdów.

Kompleksowa umowa ubezpieczenia daje nie tylko gwarancję bezpieczeństwa, lecz także spokój ducha. Dzięki temu można w pełni cieszyć się przyjemnością z jazdy.

Oferta ubezpieczeń komunikacyjnych firmy Wiener, których dystrybutorem jest Asekuracja sp. z o.o., dostępna jest w placówkach spółdzielczych kas.

 

Autor: artykuł sponsorowany/SALTUS Ubezpieczenia
Fot. Pixabay