Nasza młodzież przeszła Katyńską Drogą Krzyżową. Piękny i wzruszający gest

11 kwietnia br. dyrekcja, nauczyciele i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim wzięli udział w Katyńskiej Drodze Krzyżowej. Po raz ósmy społeczność radzyńskiej szkoły średniej oddaje hołd bohaterom Rzeczypospolitej i przypomniana o bestialstwie, którego doświadczył naród Polski. W wydarzeniu uczestniczyli: Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, Wicestarosta Radzyński Michał Zając, delegacja z Gminy Radzyń Podlaski na czele z Wójtem Wiesławem Mazurkiem, Proboszcz Parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim ks. Roman Wiszniewski, Przewodniczący Rady Rodziców przy I LO w Radzyniu Podlaskim Janusz Chmielarz oraz rodzina Porucznika Tadeusza Borkowskiego.

Zebraliśmy się dzisiaj po to, aby powiedzieć i pokazać, że o Zbrodni Katyńskiej pamiętamy i nigdy nie zapomnimy. Już po raz ósmy pójdziemy w Katyńskiej Drodze Krzyżowej, aby uczcić pamięć bohaterów, których krew została przelana dla naszej wolności, podobnie jak Przenajświętsza Krew Naszego Pana – Jezusa Chrystusa. Chcemy pamiętać Golgotę, powtarzając za świętym Papieżem Janem Pawłem II – Golgotę Wschodu, Golgotę Polskiego Narodu. Tym samym po raz kolejny włączamy się w realizację Programu edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia” – mówiła Dyrektor I LO Ewa Grodzka.

Katyńska Droga Krzyżowa prowadziła od budynku I Liceum Ogólnokształcącego przez centrum Radzynia Podlaskiego, aż do krzyża katyńskiego znajdującego się na cmentarzu komunalnym.

Wydarzenie zakończyło się apelem pamięci, złożeniem wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy w miejscu pamięci.