„Pożyczał” samochody, by się przejechać. Porzucał je, gdy zaczynało brakować paliwa

W minioną niedzielę dyżurny bialskiej komendy otrzymał zgłoszenie dotyczące kradzieży  zaparkowanego przed blokiem samochodu osobowego marki BMW. Do zdarzenia doszło na terenie gminy Rokitno. Policjanci janowskiego komisariatu zajmujący się sprawą ustalili, że udział w zdarzeniu może mieć 23-letni mieszkaniec tej gminy. Nawiązali też z nim kontakt telefoniczny. Mężczyzna przyznał wówczas, że znajduje się w Białymstoku, jednak nie pamięta gdzie porzucił uszkodzone wcześniej auto, dlatego wróci na miejsce by sprawdzić ulicę na której je zaparkował….

Funkcjonariusze komendy w Białymstoku zabezpieczyli samochód, natomiast 23-latek zatrzymany został przez policjantów janowskiego komisariatu, gdy już busem wracał do miejsca zamieszkania. Nie jest to jedyny czyn na koncie „amatora cudzego mienia”. Mężczyzna podejrzany jest o krótkotrwałe użycie kolejnych samochodów osobowego forda oraz daci. Do obydwu tych zdarzeń doszło na terenie gminy Janów Podlaski oraz gminy Rokitno tuż po opuszczeniu przez 23-latka budynku komisariatu. W przypadku pierwszego samochodu sprawca porzucił auto gdy zabrakło mu paliwa, w drugim gdy je uszkodził. Po tym 23-latek został zatrzymany przez mundurowych.

Warto podkreślić, że w połowie marca mężczyzna słyszał już zarzuty w podobnej sprawie. Wówczas na terenie gminy Rokitno sprawca zabrał osobowego forda porzucając uszkodzone auto pod posesją właściciela.

Wczoraj bialski sąd na wniosek Policji i prokuratury zastosował wobec 23-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. Mężczyzna odpowiadał będzie za krótkotrwałe użycie czterech samochodów, gdzie w trzech przypadkach porzucił je uszkodzone, jazdę wbrew zakazowi oraz kierowanie pojazdami w stanie nietrzeźwości.  Zarzuty usłyszał w warunkach recydywy, gdyż już wcześniej odbywał karę pozbawienia wolności za podobne przestępstwo.

– O jego dalszym losie zadecyduje sąd. Za popełnione czyny grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, a w przypadku czynu popełnionego w recydywie może ona zostać zwiększona o połowę – wyjaśnia komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla.

Źródło: KMP Biała Podlaska