Senator Bierecki o dziedzictwie i teraźniejszości. „Niech żyje Terespol, niech się święci 3 maja!”

Dziś Polska świętuje rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Ważnych wydarzeń nie zabrakło też na Południowym Podlasiu. W poruszającym przemówieniu wygłoszonym w Terespolu senator Grzegorz Bierecki podkreślił znaczenie dziedzictwa I Rzeczypospolitej, więzi między narodami, które ją tworzyły i faktu, że na wielkość Polski składają się wielkie czyny lokalnych wspólnot. Taką wspólnotą, która dowiodła w ostatnich miesiącach swojej wielkiej wartości, jest, zdaniem parlamentarzysty, Terespol.

Terespolskie uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, po której uczestnicy prowadzeni przez burmistrza Jacka Danieluka przeszli pod pomnik Niepodległości i Obrońców Ojczyzny.

W przyjętym burzą oklasków przemówieniu senator Grzegorz Bierecki nawiązał do dziedzictwa I Rzeczypospolitej. Parlamentarzysta podkreślił, że dziś dziedzictwo to ma szczególne, symboliczne, ale i praktyczne znaczenie.

– Pamiętamy o tym dziedzictwie i jakże bardzo je teraz praktykujemy, jakże żywe to świadectwo I Rzeczypospolitej, naszych przodków jest teraz, w tych dniach wojny na Ukrainie. Dla nas, tych ludzi, którzy rozumieją dziedzictwo I Rzeczypospolitej, to przecież ogromna część naszej historii. Nazwy tych miast, które są teraz niszczone, tych rzek; one wszystkie są bliskie sercom Polaków. Cierpienie tych ludzi – łamie nam serca – mówił senator Grzegorz Bierecki.

W kontekście pomocy i solidarności z napadniętym przez rosyjskich morderców narodem ukraińskim senator Prawa i Sprawiedliwości przypomniał swoją wizytę w Maniach, podczas której przekazane zostały pieniądze zebrane przez fundację „Kocham Podlasie”. Schronienie znalazł tam m.in. rodzinny dom dziecka ewakuowany spod Żytomierza.

– Oni znaleźli schronienie w Polsce. Kobieta, która jest matką dla tych 11 dzieci, ze łzami w oczach mówiła o tym, że nie spodziewała się tego, jak gościnnie zostaną przyjęci w Polsce, że już na granicy widziała piękne, polskie otwarte serca. Witaliśmy ich z otwartymi ramionami. Polacy w tych dniach pokazali swoją najpiękniejszą twarz. Szczodrość, otwarte serca, gościnność i solidarność. Wiemy, że ci ludzie tam walczą także i za nasze sprawy – przypominał Bierecki.

Senator zaznaczył, że 3 maja to święto nie tylko polskie – rocznicę uchwalenia Konstytucji obchodzi się również w Republice Litewskiej.

– Dziś na Litwie nasi bracia także przypominają wydarzenia 3 maja i wspominają wspólnotę jaką z nami tworzyli. Ponad miesiąc temu w Sejmie mieliśmy zgromadzenie narodowe posłów i senatorów do którego przemawiał prezydent Zełenski. On w tym przemówieniu powiedział „razem nas 90 miliomów, razem obronić się możemy, razem możemy zmienić Europę” – przypominał Grzegorz Bierecki. – Ten duch pierwszej Rzeczypospolitej trwa, jest żywy i przypomina o sobie w momentach próby. W momentach kiedy trzeba zapytać się o to, co możemy zrobić dla Polski, jak możemy ją uczynić lepszą, jak możemy jej bronić.

Senator Bierecki mówił, że wielka historia naszej Ojczyzny składa się historii i zasług wielu lokalnych wspólnot. Parlamentarzysta podkreślił, że ostatnie miesiące szczególnie zapisały się w historii Terespola.

– Kiedy na 3 maja dostałem wiele zaproszeń do różnych miast zdecydowałem przyjechać tutaj, do Terespola. Chciałem wam bowiem podziękować. W momencie próby zachowaliście się jak trzeba. To tutaj, w Terespolu i okolicy, trwało coś, co – teraz już wiemy – było pierwszym pomrukiem zbliżającej się wojny. Właściwie odczytaliście znaczenie tych wydarzeń. Wspieraliście naszych żołnierzy, funkcjonariuszy, którzy bronili polskiej granicy, którzy bronili Polski. I za to chciałem Wam jeszcze raz w dniu naszego święta narodowego serdecznie podziękować – mówił senator.

– Jak się jedzie przez Polskę, to zawsze widzimy znaki na Terespol. Ja chcę wam powiedzieć i będę to wszędzie powtarzał, że po tym, jak się zachowaliście w ostatnich miesiącach, jak zachowujecie się teraz, pomagając na Ukrainie, że te znaki na Terespol, nie pokazują tylko kierunku jazdy. One pokazują właściwe zachowanie.

– Niech żyje Terespol, niech się święci 3 Maja! – zakończył senator Grzegorz Bierecki.

CZYTAJ TAKŻE: Pieniądze zebrane przez Fundację Biereckiego już służą Ukraińcom 

 

Źródło: podlaski.info Autor: red.
Fot. red.