Mordercze Borsuki w Białej Podlaskiej! Ważne wieści od naszego generała

– Batalion zmechanizowany w Białej Podlaskiej jest już w 70% sformowany. Proces ten trwa drugi rok. Docelowo ma to być pierwszy batalion zmechanizowany w Wojsku Polskim, który zostanie wyposażony w nowe bojowe pływające wozy piechoty Borsuk – zapowiada generał dywizji Jarosławem Gromadziński. W ciekawym wywiadzie na łamach portalu dziennikzbrojny.pl dowódca Żelaznej Dywizji podkreślił, że nasz batalion ma otrzymać pierwszą partię nowego sprzętu jeszcze w tym roku.

– Seryjne wozy trafią najpierw do batalion zmechanizowanego w Białej Podlaskiej, później kolejno do batalion w Zamościu i Chełmie, a jako ostatni Borsuka otrzyma batalion w Lublinie. Do tego czasu batalion ten pozostanie batalionem czołgów – zapowiedział generał Gromadziński.

Dowódca „Żelaznej Dywizji” poinformował również, że w połowie roku do Białej Podlaskiej zostanie przeniesiony formowany właśnie 18. Batalion rozpoznawczy.

CZYTAJ TAKŻE: Minister Błaszczak ośmiesza bajki bialskiej Platformy. „Oni likwidowali jednostki wojskowe” 

Czym jest Borsuk? To pływający bojowy wóz piechoty, będący w całości dziełem polskich inżynierów. Jak podaje Polska Grupa Zbrojeniowa Borsuk będzie miał zdolność pokonywania przeszkód wodnych pływaniem, dużą manewrowość oraz zdolność do działań  w różnych warunkach terenowych i klimatycznych z zagwarantowaniem odpowiedniego poziomu ochrony balistycznej i przeciwminowej. Konstrukcja nowego BWP zapewni możliwość transportu drużyny piechoty oraz zabudowy systemu uzbrojenia zasadniczego z armatą kalibru od 30 do 40 mm zintegrowanego z PPK.

Wóz będzie wykorzystywany do zwalczania celów opancerzonych i nieopancerzonych i siły żywej i innych celów przeciwnika w każdych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy; ochrony żołnierzy i desantu przed ostrzałem pociskami z broni strzeleckiej i granatników ppanc., wybuchami min improwizowanych ładunków wybuchowych IED oraz ostrzałem innymi pociskami wystrzeliwanymi z wozów opancerzonych we współdziałaniu z aktywnym systemem ochrony; wspierania ogniem broni pokładowej działa pododdziałów zmechanizowanych w każdych warunkach atmosferycznych w porze dziennej i nocnej a także współdziałania z pododdziałami czołgów w każdych warunkach atmosferycznych w porze dziennej i nocnej.

 

Źródło: dziennikzbrojny.pl/PGZ Autor: red.
Fot. FB/ZelaznaDywizja/PGZ