KĄKOLEWNICA. Sto lat straży w Polskowoli

8 maja br. w Polskowoli (gm. Kąkolewnica) odbyło się 100-lecie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z tutejszej miejscowości i Gminne Obchody Dnia Strażaka. Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą w intencji strażaków i ich rodzin w kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Polskowoli. Liturgię odprawił Powiatowy Kapelan Strażaków ks. Henryk Och przy asyście gospodarza miejsca, proboszcza parafii ks. Jarosława Gałązki. Następnie wszyscy zebrani w uroczystym pochodzie przemaszerowali na plac przed remizą strażacką, gdzie rozpoczęła się oficjalna część wydarzenia.

Po uroczystym meldunku zebrani zostali zapoznani z rysem historycznym jednostki, która od 1920 roku nieprzerwanie działa według motta „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek”. Odsłonięto i poświęcono pamiątkową tablicę w hołdzie strażakom ochotnikom z Polskowoli. Nie obyło się bez odznaczeń dla jednostki i strażaków za wzorowe wypełnianie swoich obowiązków.

– 1920 rok był szczególny nie tylko dla mieszkańców Polskowoli, ale dla całej Polski. To czas, gdy naród polski walczył z nawałą bolszewicką. Ten fakt, że Ochotnicza Straż Pożarna w Polskowoli powstała w tym roku to nie przypadek. Możecie być dumni ze swoich dziadów i pradziadów, którzy w tej sztafecie byli przed Wami. Chylę czoła przed wszystkimi, którzy tworzyli tę straż. Chciałbym pogratulować tego przepięknego jubileuszu i w pełni zasłużonych odznaczeń, które są na Waszych piersiach. Ochotnicze Straże Pożarne to nasz skarb narodowy i jestem dumny, że my ten skarb mamy – mówił Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski wręczając dyplom gratulacyjny.

W wydarzeniu uczestniczyli: Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, Zastępca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Radzyniu Podlaskim kapitan Dariusz Niedziela, Komendant w stanie spoczynku oraz Członek Zarządu Powiatu Radzyńskiego Witold Korulczyk, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP druh Ireneusz Demianiuk, Wójt Gminy Kąkolewnica Anna Mróz, Przewodniczący Rady Gminy w Kąkolewnicy Mariusz Majczyna, a także druhowie strażacy oraz lokalna społeczność.