Powiatowy Dzień Strażaka 2022

14 maja obchodzony był Powiatowy Dzień Strażaka. W Powiecie Radzyńskim uroczystość rozpoczęła się Mszą św. sprawowaną w kościele pw. Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Nabożeństwo odprawiali: gospodarz miejsca oraz kapelan strażaków powiatu radzyńskiego ks. Henryk Och, Diecezjalny Kapelan Strażaków ks. kan. Andrzej Biernat oraz proboszcz parafii pw. Świętej Trójcy ks. Krzysztof Pawelec.

Po liturgii uroczystość przeniesiono na teren Komendy Powiatowej PSP. Tam część oficjalną rozpoczął brygadier Sylwester Wiąckiewicz. Komendant PPSP w Radzyniu Podlaskim poinformował o sytuacji strażaków w powiecie radzyńskim. – Na terenie powiatu oprócz Państwowej Straży Pożarnej do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego należy 11 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. W 2021 roku strażacy ochotnicy otrzymali z budżetu państwa 425 tys. zł dotacji – mówił Komendant. List okolicznościowy Wicepremiera Rządu RP, Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina skierowany do strażaków odczytał Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek. Do odczytanych słów nawiązał Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk. Podziękował strażakom za ich pracę i poinformował, że za kilkanaście dni w Radzyniu zostaną podpisane dwie umowy na budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S19 z Międzyrzeca do Radzynia i z Kocka do Radzynia.

– Dzisiejsza uroczystość to wyjątkowa okazja, żeby do wszystkich Państwa skierować gratulacje i słowa podziękowania za zaangażowanie i pełną poświęcenia pracę – mówił Starosta Radzyński. – Wasza troska i życzliwa współpraca oraz bezwarunkowa gotowość do niesienia pomocy tym, którzy tego potrzebują jest piękną wizytówką całego powiatu radzyńskiego. Dziękuję za tę służbę. Niełatwa to służba, ale jakże nam wszystkim bardzo potrzebna. To od Was, Drodzy Strażacy zależy los wielu osób, które znalazły się w pewnym momencie swojego życia w sytuacji kryzysowej. Wasza misja „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” niech będzie dla Was źródłem nieskończonej satysfakcji. Serdecznie gratuluję i życzę wszystkim Druhnom i Druhom Ochotniczych Straży Pożarnych z Powiatu Radzyńskiego oraz Funkcjonariuszom i Pracownikom Cywilnym Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim zdrowia, wszelkiej pomyślności w wypełnianiu obowiązków, skutecznych interwencji, a przede wszystkim nieustającej i troskliwej pieczy św. Floriana. Zapewniam Państwa, że samorząd powiatu radzyńskiego będzie zawsze wspierał Waszą formację i jej rozwój, bo stanowicie bardzo ważne, silne i stabilne ogniwo w systemie bezpieczeństwa naszego państwa – zakończył Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski.

Komendant Wojewódzki Grzegorz Alinowski złożył podziękowania samorządowcom, służbom wspomagającym i księżom kapelanom. Słowa podziękowań skierował do samorządowców, służb wspomagających, księży za pomoc merytoryczną i wsparcie duchowe oraz do rodzin strażaków za wyrozumiałość, cierpliwość i wsparcie.

Obchody Powiatowego Dnia Strażaka podsumował Ireneusz Demianiuk, prezes Zarządu Powiatowego Oddziału Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Powiecie Radzyńskim. Dziękował strażakom „za służbę i postawę przywiązania do Boga, Kościoła, najchlubniejszych tradycji narodowych i strażackich”.

W uroczystości uczestniczyli strażacy Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych, Lubelski Komendant Wojewódzki PSP nadbryg. Grzegorz Alinowski, Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, przedstawiciele samorządów: Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski wraz z Wicestarostą Michałem Zającem oraz Zarządem Powiatu Radzyńskiego, Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Jerzy Rębek, a także wójtowie gmin powiatu radzyńskiego.

 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Radzyniu Podlaskim
Fot. Wioletta Lewczuk