Miliony na inwestycje w naszym regionie. Bierecki: to klucz do naszego rozwoju

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki II edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Wszystkie samorządy, które złożyły chociaż jeden wniosek, otrzymały dotacje na budowę i modernizację m.in. dróg, szkół czy inwestycje wodno-kanalizacyjne. W tej edycji bezzwrotne dofinansowanie otrzymało blisko 5 tys. wniosków.

Samorządy województwa lubelskiego łącznie otrzymały 2 526 916 347,05 zł.

Rozwój małych ojczyzn – samorządów

Pandemia COVID-19 oraz agresja Rosji na Ukrainę wywołały kryzys, z którym mierzy się cały świat. W tym trudnym czasie wspieramy samorządy w całej Polsce. Dodatkowe fundusze pozwolą na realizację inwestycji, które są motorem napędowym naszej gospodarki. Rządowy Program Inwestycji Strategicznych zmienia oblicze gmin, powiatów i miast.

Szef polskiego rządu ogłosił wyniki II edycji rządowego programu dla samorządów. Na inwestycje bliskie mieszkańcom zostały przeznaczone kolejne miliardy złotych. Bezzwrotne dofinansowanie otrzyma 100 proc. samorządów, które złożyły chociaż jeden wniosek w tej edycji.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że we wszystkich tych inwestycjach, na które z budżetu państwa polskiego przekazujemy środki, najważniejsze jest to, aby służyły mieszkańcom dziś, jutro i pojutrze. Bo droga do pomijania mniejszych miast i miejscowości to droga donikąd.

Każda jednostka samorządu terytorialnego mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie odpowiednio do 65 mln zł, 30 mln zł oraz obligatoryjnie do 5 mln zł. Przekazane fundusze samorządy przeznaczą na budowę lub modernizację żłobków, przedszkoli, szkół, dróg, ścieżek rowerowych czy infrastrukturę wodno-kanalizacyjną.

– Państwo musi być państwem pomocnym. Polska musi być państwem dla wszystkich, a nie tylko dla wybranych. Dlatego troszczymy się o wszystkich, troszczymy się o mieszkańców w każdej najmniejszej gminie, w każdym mieście, miasteczku, wsi i w każdym powiecie – to jest credo naszego rządu – powiedział szef polskiego rządu.

Bezzwrotne dofinansowania na inwestycje bliskie mieszkańcom: drogi, szkoły, obiekty sportowe

Rządowy Program Inwestycji Strategicznych to kompleksowe wsparcie dla samorządów. Druga edycja naboru wniosków rozpoczęła się 28 grudnia 2021 r. i trwała do 11 marca 2022 r.

W ramach tego naboru przekażemy fundusze na budowę lub modernizację m.in.:

  • ponad 3500 km dróg,
  • ponad 5000 km chodników,
  • 400 boisk i obiektów sportowych,
  • ponad 600 km ścieżek rowerowych,
  • ponad 90 żłobków i przedszkoli (z oddziałami integracyjnymi),
  • ponad 700 szkół,
  • ponad 100 siłowni plenerowych,
  • ponad 20 budynków i infrastruktury towarzyszącej Ochotniczej Straży Pożarnej.

Najwięcej środków samorządy przeznaczą na infrastrukturę drogową – 47,3 proc., wodno-kanalizacyjną – 16,1 proc. i sportową – 8,3 proc.

Cieszę się, że tak duże pieniądze trafiają na Południowe Podlasie W ten sposób nadrabiamy lata zaległości, które zgotowały nam rządy PO-PSL. Wierzę, że takie inwestycje jak nowe przedszkole w miejscowości Ulan-Majorat czy budowa kanalizacji sanitarnej oraz modernizacja istniejącej oczyszczalni ścieków w Tucznej poprawią poziom życia mieszkańców. Polacy niezależnie od tego gdzie mieszkają, czy w małej czy dużej miejscowości powinni cieszyć się tym samym standardem usług społecznych – mówi w rozmowie z naszym portalem senator Grzegorz Bierecki.

 

Warto zaznaczyć, że jeśli chodzi o liczbę inwestycji nasze województwo znalazło się na trzecim miejscu w całej Polsce. Zaraz za dużo bogatszymi i bardziej licznymi mazowieckim i wielkopolskim. To pokazuje, jak bardzo potrzebne są u nas te inwestycje i jak bardzo nasze samorządy w takich miejscowościach jak Tuczna, Radzyń czy Sławatycze walczą o te pieniądze i jak skutecznie je wydają – podkreśla poseł Dariusz Stefaniuk.