Gigantyczne pieniądze dla naszego regionu. Aż 300 milionów złotych na inwestycje!

Rząd Prawa i Sprawiedliwości przekazał kolejne pieniądze na rozwój naszego regionu w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. W Białej Podlaskiej odbyła się konferencja prasowa poświęcona przyznanym środkom.

Konferencję zorganizował Poseł Dariusz Stefaniuk, który zaprosił na nią samorządowców. Lokalni liderzy mogli pochwalić się gigantycznymi środkami, jakie otrzymali i otrzymają z budżetu państwa w ramach programu Polski Ład. Nabór wniosków trwał od 28 grudnia 2021 r. do 11 marca 2022 r. Każda jednostka samorządu terytorialnego czy związek JST mógł zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie, w tym: jeden wniosek którego wartość dofinansowania nie przekroczyła 65 mln zł, jeden wniosek, którego wartość dofinansowania nie przekroczyła 30 mln zł oraz jeden wniosek z dofinansowaniem nie przekraczającym 5 mln zł.

W  potkaniu oprócz posła Dariusza Stefaniuka uczestniczyli, przewodniczący sejmiku woj. lubelskiego Jerzy Szwaj, starości, burmistrzowie i wójtowie gmin Południowego Podlasia.

– Bardzo się cieszę, że samorządowcy wybrali te inwestycje, które są najbardziej potrzebne w ich regionach zaznaczył przewodniczący Szwaj.

Wyjątkową troską o inwestycje i licznymi, wartościowymi wnioskami mogli pochwalić się m.in. włodarze z Radzynia Podlaskiego i powiatu radzyńskiego, powiatu bialskiego, Konstantynowa, Sławatycz, Rokitna, Piszczaca, Międzyrzeca Podlaskiego, Terespola, Tucznej, Łomazów czy Kodnia, Wohynia

Janusz Skólimowski wicestarosta bialski podkreślił, że rzeczy, które do tej pory były marzeniami, teraz zaczną się realizować. – Mamy w planie wybudowanie budynku o przeznaczeniu społeczno-kulturalnym, w którym znajdzie miejsce nasza siedziba. To będzie impuls dla rozwoju kulturowego regionu. W końcu mieszkańcy, będą mogli wiele spraw załatwić w jednym miejscu, co zasadniczo poprawi obsługę mieszkańców. Przeznaczono na to kolosalne wsparcie, bo to jest 20 milionów, a dodatkowo 5 milionów zostanie przeznaczone na fotowoltaikę. Jak udło sie nam ustalić będzie ona zamontowana na szpitalu w Białej Podlaskiej i jednostkach szkolnych, co odciąży samorząd jeśli chodzi o opłaty za prąd.

– Otrzymaliśmy wsparcie od rządu, ale mamy tutaj swoich parlamentarzystów, którzy przekonują w Warszawie, że nasze sprawy są ważne. Chylę czoła przed panem posłem i nie możemy zapomnieć o panu senatorze Grzegorzu Biereckim i o Panu premierze Jacku Sasinie, którzy zawsze są z nami – zakończył Skólimowski.

– Mądrość rządu i naszych parlamentarzystów sprawia, że te pieniądze płyną do gmin – powiedział burmistrz Terespola Jacek Danieluk, który cieszy się, że w mieście pojawią się gigantyczne pieniądze na rozwój infrastruktury drogowej i edukacyjnej. Łącznie będzie to ok 15 milionów zł.

W  całym powiecie bialskim wspólnie z miastem Biała Podlaska łączna kwota przyznanych środków wyniosła 206 milionów zł, w powiecie radzyńskim i mieście Radzyń Podlaskim ponad 72 miliony zł , a w powiecie parczewskim razem z miastem Parczew i gminą Parczew 89 milionów, co w sumie daje nam prawie 370 milionów zł, które spłynęły do naszego regionu. To rekordowa kwota, a jak przypomniał poseł Dariusz Stefaniuk,  program będzie kontynuowany na jesieni 2022 i na wiosnę 2023.

Żal, że szanse na te gigantyczne pieniądze zlekceważyło miasto Biała Podlaska. Łącznie otrzyma ona zaledwie po 5 milionów zł na przebudowę ul. Sidorskiej i na przebudowę i remont zabytkowych obiektów. To bardzo skromnie. Jeżeli porównamy te pieniądze z tymi, jakie otrzymały inne, dużo mniejsze ośrodki.

To pierwsze tak duże pieniądze dla samorządów.

– Porównanie tych środków, jakie dostała Biała Podlaska do innych miast w województwie lubelskim czy też gmin, np gminy Rokitno, która uzyskała dwa razy więcej środków, pokazuje,  że nasi włodarze w Białej Podlaskiej przespali ten temat . To  bardzo źle. Są to przecież środki, które były łatwo dostępne i bezzwrotne w 95 proc. Środki unijne już takie nie będą. Mogliśmy pozyskać pieniądze na duże inwestycje natomiast tego nie zrobiono. I nie ma tutaj tłumaczenia, że dzisiejszy prezydent jest z PO. Ponieważ, jeżeli mówimy o pozyskiwaniu środków to spójrzmy na Międzyrzec który pozyskał 11 milionów zł. Ze wszystkimi samorządowcami rozmawiamy tak samo. Spotykałem się z innymi samorządowcami, bo zarówno oni jak i ja zdajemy sobie sprawę, że każda miejscowość potrzebuje lobbingu. Niestety Pan prezydent Litwiniuk nie znajduje czasu, by rozmawiać o inwestycjach. Widzę jego aktywność na portalach społecznościowych. Jeździ rowerem, chwali się nocnymi wycieczkami. Ale to nie daje mieszkańcom inwestycji i to są stracone szanse, które bezpowrotnie nam uciekły. Mam nadzieję, że refleksja przyjdzie i w następnych rozdaniach Biała Podlaska sięgnie po środki, które nam się należą jako mieszkańcom – mówił podczas konferencji poseł Dariusz Stefaniuk.

My też mamy nadzieję, że to opamiętanie przejdzie, bo Biała Podlaska kolejny raz traci swoją szansę.