Jarosław Kaczyński o SKOK-ach: Przyczyniają się do ekonomicznego rozwoju Rzeczypospolitej

Polskie Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe mają już 30 lat. Z okazji rocznicy specjalny list do zarządu Krajowej SKOK skierował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Informację „Dziś nie sposób sobie wyobrazić polski sektor finansowy bez SKOK-ów” – podkreślił lider partii rządzącej. List został opublikowany na portalu wpolityce.pl

Jarosław Kaczyński podkreślił w nim, że działacze ruchu spółdzielczości finansowej skupieni wokół Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych w ciągu minionych 30 lat przeszli imponującą drogę.

Nie powiem, że zaczynaliście od zera, bo mieliście przecież niemały kapitał w postaci rwących się do dzieła budowania upragnionej wolnej Polski serc, szczytnych idei, twórczych myśli oraz wspaniałych wzorów. SKOK-i odwoływały się bowiem do pięknych tradycji naszej spółdzielczości, a zwłaszcza Kas Stefczyka, instytucji, które w rzeczywistości zaborów były czymś więcej niż zwykłymi formami działalności spółdzielczej — napisał Jarosław Kaczyński.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości przypomniał lata transformacji ustrojowej, w których SKOK-i powstawały. Polskie kasy kredytowe były dla wielu ludzi jedynym ratunkiem – komercyjne, coraz częściej zagraniczne banki nie miały bowiem oferty dla wszystkich.

 

Polska wówczas potrzebowała niezależnych, nie wpisujących się w system postkomunistyczny przedsięwzięć, dających w duchu solidarności szansę tym, których postkomunizm w różny sposób wykluczał. SKOK-i jako alternatywa dla sektora bankowego miały na celu działanie na rzecz likwidowania wykluczenia finansowego. Pełniły zatem – i pełnią nadal – niezmiernie istotną rolę w polskim życiu społeczno-gospodarczym, przyczyniając się w znaczący sposób do wzrostu zamożności obywateli Rzeczypospolitej i jej ekonomicznego rozwoju — zaznaczył Jarosław Kaczyński.

Lider Zjednoczonej Prawicy nawiązał też do roli, jaką w tworzeniu ruchu spółdzielczości finansowej miał śp. Prezydent Lech Kaczyński, który był pierwszym przewodniczącym rady nadzorczej Fundacji na rzecz Polskich Związków Kredytowych.

Chciałbym też dodać, że dzieje SKOK-ów mają dla mnie także – by tak rzec – osobisty wątek, bo – jak Państwo wiecie – tworzyły się one przy udziale NSZZ „Solidarność”, a mój Śp. Brat był ówcześnie pierwszym wiceprzewodniczącym Związku. Jestem dumny, że Lech Kaczyński miał swój udział w tym wspaniałym dziele — napisał do zarządu Krajowej SKOK Jarosław Kaczyński.

Z okazji tego pięknego Jubileuszu pragnę z głębi serca podziękować wszystkim Osobom, z Panem Senatorem Grzegorzem Biereckim na czele, które na przestrzeni tych trzydziestu lat wniosły swój wkład w działalność SKOK-ów, służąc w ten sposób sprawie pomyślności naszej Ojczyzny. Chciałbym również życzyć Wspólnocie Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych wszystkiego, co najlepsze, w tym dalszego dynamicznego rozwoju oraz kolejnych, coraz większych sukcesów Państwa Instytucji — zakończył prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Źródło: wPolityce.pl