Dariusz Stefaniuk o wakacjach kredytowych: zachęcam wszystkich. Sama procedura trwa kilka minut

– Zachęcam serdecznie wszystkich państwa, żeby informować o wakacjach kredytowych, które od dnia dzisiejszego już są uruchomione. Taki wniosek można składać bezpośrednio w banku, albo za pomocą internetu. Sama procedura trwa kilka minut Jest to jeden wniosek, który dotyczy wakacji kredytowych – powiedział podczas konferencji prasowej poseł Dariusz Stefaniuk

Pomoc jest skierowana do obywatel polskich, które mają kredyt hipoteczny w złotówkach. W ramach wakacji kredytowych w 2022 i 2023 roku mogą nie spłacać łącznie 8 rat kredytowych. Rządowy program rusza w sierpniu, jednak wniosek o wakacje kredytowe można składać już dziś, również w formie elektronicznej – m.in. przez bankowość elektroniczną. Pamiętaj, że wniosek elektronicznie możesz złożyć również w dni wolne od pracy – np. w najbliższy weekend 30 i 31 lipca.

Dzisiaj wchodzą w życie te regulacje, które w sposób zasadniczy umożliwiają lepsze, łatwiejsze przejście przez te trudne czasy dla wszystkich, którzy wzięli kredyty hipoteczne – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Wakacje kredytowe – kto może skorzystać z rządowego wsparcia?

Jeśli masz problem ze spłatą kredytu i potrzebujesz pieniędzy na inne wydatki, możesz skorzystać z rządowych wakacji kredytowych. To rozwiązanie dla osób, które:

– wzięły kredyt hipoteczny w złotówkach na własne potrzeby mieszkaniowe,

– zawarły umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r.,

– kończą okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

– Dzisiaj niesienie pomocy obywatelom jest dla nas pierwszorzędnym nakazem, jest dla nas wyznacznikiem i drogowskazem – czego najlepszym dowodem jest wiarygodne, konkretne zrealizowanie naszej obietnicy dotyczącej wakacji kredytowej – podkreślił szef polskiego rządu.

Nawet 8 miesięcy bez rat kredytu w 2022 i 2023 r.

W tym roku możesz zawiesić kredyt łącznie na cztery miesiące: 2 miesiące w III kwartale (sierpień-wrzesień 2022 r.); 2 miesiące w IV kwartale (październik-grudzień 2022 r.).

W 2023 roku możesz zawiesić kredyt łącznie na cztery miesiące: 1 miesiąc w I kwartale (styczeń-marzec 2023 r.); 1 miesiąc w II kwartale (kwiecień-czerwiec 2023 r.); 1 miesiąc w III kwartale (lipiec-wrzesień 2023 r.); 1 miesiąc w IV kwartale (październik-grudzień 2023 r.).

To od Ciebie zależy, ile miesięcy wakacji wykorzystasz i kiedy.