Rusza wielkie święto w Janowie Podlaskim. Od piątku Narodowy Pokaz Koni Arabskich

Ponad 120 polskich koni wystartuje w 44. Narodowym Pokazie Koni Arabskich Czystej Krwi, który w piątek rozpocznie się w stadninie w Janowie Podlaskim (Lubelskie). W niedzielę na aukcji Pride of Poland i podczas poniedziałkowej Summer Sale licytowanych ma być 46 koni.

44. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi będzie trwał trzy dni. Najwyżej ocenionym arabom w niedzielę zostaną przyznane tytuły czempionów, nagrody specjalne oraz nagroda Best in Show.

Koordynujący pokaz i aukcję prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Krzysztof Kierzek powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że na pokazy zgłoszono ponad 120 koni, a na aukcje – 46 (21 – Pride of Poland, 25 – Summer Sale), w tym 10 koni zgłoszonych na aukcje przez prywatnych hodowców.

„Czempionatowi będą towarzyszyć prezentacje koni arabskich pod siodłem a nagrodami specjalnymi zostaną uhonorowani m.in. najlepszy hodowca, trener i prezenter pokazu, najlepszy koń tzw. Pure Polish spełniający wymagania czystości polskiego pochodzenia w rodowodzie czy najlepszy potomek ogiera Ekstern – najbardziej utytułowanego na pokazach i najwybitniejszego w hodowli reproduktora wyhodowanego w Polsce po II wojnie światowej” – podał Kierzek.

Wymieniając konie zasługujące na szczególną uwagę prezes PKWK wskazał m.in. janowskie utytułowane klacze Euzona (brązowa medalistka Czempionatu Europy i Czempionatu Polski), Atakama (Czempionka Polski z 2018 r), a także wiceczempionów Polski z ostatnich lat: klacz Basilia i ogiera Czaro.

Natomiast stadninę w Michałowie będą reprezentować m.in. ogier Kabsztad (Czempion Polski, dwukrotny Wiceczempion Europy, medalista pokazów na Bliskim Wschodzie i syn niegdysiejszej rekordzistki aukcji w Janowie sprzedanej za ponad 1,12 mln dolarów do Emiratów Arabskich klaczy Kwestura), klacze Poganinka (Wiceczempionka Europy w 2019 r.), Esmeraldia (pełna siostra jednego z najwybitniejszych ogierów świata – Emeralda J.).

Prezes PKWK zauważył, że pandemia i związane z nią ograniczenia w podróżowaniu spowodowały duży spadek ilości imprez dla koni arabskich organizowanych zwłaszcza w Europie, a także zmniejszenie ilości klientów zainteresowanych ich zakupem. „Sytuacja ta powoli się poprawia natomiast nie jest jeszcze na tym samym poziomie co przed pandemią” – stwierdził.

Pokaz i aukcja będą transmitowane online przez cztery portale internetowe. Ponadto, publiczność może zarezerwować bezpłatne wejściówki na trybunę podczas pokazu, kupić wejściówki na aukcję. Istnieje limit 300 dostępnych miejsc.

W ubiegłym roku na aukcje przyjechało ok. 50 kupujących z 29 krajów, m.in. Belgii, Szwecji, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Szwajcarii, Holandii. Podczas Pride of Poland i Summer Sale sprzedano łącznie 33 koni za ponad 1,8 mln euro

Źródło: za stefczyk.info/PAP