Wielkie święto w Janowie Podlaskim. Trwa Narodowy Pokaz Koni Arabskich oraz „Bitwa Regionów” kół gospodyń wiejskich

Na ten weekend w Janowie Podlaskim czeka się cały rok, a na południowopodlaskie miasteczko zwrócone są oczy całej Polski. Od piątku w naszej stadninie koni arabskich trwa Narodowy Pokaz Koni Arabskich, który tradycyjnie kończy aukcja czempionów – Pride of Poland. W tych pięknych okolicznościach w Janowie odbywa się również powiatowy etap „Bitwy Regionów” kół gospodyń wiejskich.

Do zmagań przystąpiło kilkanaście kół z powiatu bialskiego, a najlepsze z nich będą reprezentować nasz region podczas finału wojewódzkiego, a później jedno z nich ma szanse walczyć w finale ogólnopolskim. Każda edycja „Bitwy Regionów” skupia setki Kół Gospodyń Wiejskich i stowarzyszeń.

Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa we współpracy z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Jurorzy oceniają kunszt kulinarny gospodyń, przygotowywane potrawy oraz ich prezentacje.

Kryteria są surowe. Oceniane są m.in. walory degustacyjne potraw, tj.: smak i zestawienie smakowe składników, aromat potrawy, tekstura poszczególnych jej elementów, wykonanie i sposób prezentacji potrawy konkursowej, tj.: proporcjonalność dania, estetyka prezentacji potrawy na talerzu, kolorystyka, kreatywność  oraz regionalne elementy dekoracyjne i estetyka wyglądu.

To prawdziwa gratka dla miłośników folkloru, tradycji i regionalnej kuchni. W zmaganiach powiatu bialskiego zwyciężyły „Dworzanki” z Piszczaca Kolonii, które oprócz pamiątkowych dyplomów otrzymały nagrodę w wysokości 1000 zł i możliwość reprezentowania powiatu bialskiego w finale wojewódzkim. Drugie miejsce zajęło „Grabanowskie Pokolenie na Obcasach” (nagroda 800 zł) a trzecie przedstawicielki Dąbrowicy Dużej z gminy Tuczna. Wszystkim paniom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspaniałą promocję naszego regionu.

Nagrody i pamiątkowe dyplomy wręczali przedstawiciele władz państwowych na czele z senatorem Grzegorzem Biereckim oraz przedstawiciele KOWR, ARiMR i KRUS.

Oprócz senatora Grzegorza Biereckiego w Janowie można było dzisiaj spotkać i porozmawiać m.in. z dyrektorem generalnym KOWR dr inż. Waldemarem Humięckim, szefem janowskiej stadniny Lucjanem Cichoszem, czy dyrektor KORW Kamilą Grzywaczewską. Lokalnych polityków reprezentowali m.in. Dariusz Litwiniuk radny Białej Podlaskiej, wójt Janowa Podlaskiego Leszek Chwedczuk, jego zastępca Wiesław Fila, przewodniczący Rady Gminy Stanisław Żmudziński-Caruk, oraz przedstawicielka Rady Powiatu Czesława Caruk.

– To prawdziwe święto Janowa, wbrew temu co próbują nam wmówić politycy opozycji, nasza duma – stadnina koni arabskich rozwija się, a mieszkańcy w rozmowach ze mną przyznają, że od czasu, kiedy władzę w Polsce zdobyło PiS we Wschodniej Polsce żyje się po prostu lepiej. Gołym okiem widać inwestycje w infrastrukturę, która ma służyć przede wszystkim ludziom. Choć w Janowie z niepokojem patrzą na to co dzieje się za wschodnią granicą, dziś wszyscy z radością świętują ten czas, na który w Janowie czeka się cały rok – mówi w rozmowie z naszym portalem senator Grzegorz Bierecki.