„Szczegółowy podział na poszczególne JST opiera się na określonych w ustawie o dochodach JST, odpowiednio dla gmin, powiatów i województw, minimalnych wartościach dodatkowych dochodów z tytułu udziału we wpływach z PIT, i stanowi dopełnienie rozdysponowanych dochodów do tych wartości” – czytamy w uzasadnieniu do ustawy zgłoszonej przez rząd i przyjętej przez parlament.

Dodatkowe pieniądze dla samorządów były tematem dzisiejszej konferencji prasowej liderów Prawa i Sprawiedliwości w naszym regionie. Sposób rozdziału środków i korzyści płynące z nowych regulacji wyjaśniali senator Grzegorz Bierecki, poseł Dariusz Stefaniuk i szef klubu PiS w bialskiej radzie miasta Dariusz Litwiniuk. Szacuje się, że do samorządów Południowego Podlasia spłynie około 130 milionów złotych. Sama Biała Podlaska ma dostać 13 milionów.

– W czwartek głosowaliśmy w Senacie ustawę przyznającą samorządom dodatkowe środki. Jestem przekonany, że samorządowcy z Radzynia Podlaskiego, Parczewa i wielu innych gmin naszego regionu doskonale je spożytkują. Pieniądze powinna dobrze wykorzystać także Biała Podlaska, 13 milionów złotych to poważny zastrzyk finansowy. Wierzę, że pan przewodniczący Dariusz Litwiniuk wraz z radnymi Prawa i Sprawiedliwości przypilnują władz miasta, by nie zmarnowały pomocy od rządu – powiedział nam senator Grzegorz Bierecki.