Święto plonów u prezydenta. „Podziękowanie i hołd dla tych, którzy pracują na roli”

Na dziedzińcu Belwederu z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i jego małżonki Agaty Kornhauser-Dudy odbyło się tradycyjne święto plonów – Dożynki Prezydenckie. – Dla prezydenta RP to spotkanie stanowi okazję do podziękowania i złożenia hołdu tym, którzy pracują na roli – podkreślił Andrzej Duda. Nasze województwo reprezentowali senator Grzegorz Bierecki i przedstawiciele gminy Sosnówka, która zwyciężyła w wojewódzkim konkursie na wieniec dożynkowy. 

Prezydent Andrzej Duda podziękował rolnikom „za ciężką pracę, trud, i zrozumienie”, a także zapewnił: – Jestem gotów do wspierania wszystkich zmian, które będą służyły polskim rolnikom.

– Wszyscy, którzy prowadzą gospodarstwa, dzięki swojej pracy zapewniają nam, całemu naszemu krajowi i społeczeństwu bezpieczeństwo żywnościowe – podkreślił prezydent i dodał, że jest to jedna z fundamentalnych i najważniejszych kwestii, „bez której trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie państwa i byt społeczeństwa”.

Wspólne symboliczne podziękowanie za tegoroczne plony rozpoczęło się od uroczystej Mszy Świętej. Następnie Prezydent i Pierwsza Dama spotkali się z grupami wieńcowymi, którym wręczone zostały dyplomy za udział w konkursie. To była wielka chwila dla gospodyń z gminy Sosnówka, które wygrały konkurs wojewódzki, dzięku czemu mogły uczestniczyć w pięknym wydarzeniu w Belwederze.

Dożynki Prezydenckie to wydarzenie wieńczące trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw. Święto swoim rodowodem sięga czasów średniowiecznych. Dożynki Prezydenckie po raz pierwszy zostały zorganizowane w Spale w 1927 roku przez Ignacego Mościckiego.
Źródło: podlaski.info/prezydent.pl Autor: red.
Fot. GOK Sosnówka, prezydent.pl