Ubezpieczeniowa układanka – jak stworzyć zestaw idealny?

Ubezpieczenia komunikacyjne mogą nam się wydawać zbędne… do pierwszej stłuczki. Dopiero wówczas zdajemy sobie sprawę, że bez gwarancji ubezpieczeniowych byłoby nam znacznie trudniej poradzić sobie ze skutkami zaistniałego zdarzenia. Nasza ściągawka pomoże znaleźć właściwą drogą wśród mnogości dostępnych opcji.

Właśnie stałeś się posiadaczem nowego samochodu i musisz szybko podjąć decyzję dotyczącą ubezpieczenia, żeby móc wyruszyć w podróż życia? A może kończy się Twój dotychczasowy pakiet ubezpieczeń i szukasz najlepszej opcji jego przedłużenia? Na rynku jest wiele możliwości konfiguracji ubezpieczenia komunikacyjnego. Podpowiadamy, co zrobić, żeby się w nich nie zgubić, znaleźć ofertę dopasowaną do własnych potrzeb i nie wydać zbyt wiele.

OC – odpowiedzialność cywilna

To ubezpieczenie po prostu musisz mieć, jeśli chcesz jeździć samochodem. Jest ono obowiązkowe i chroni przed kosztami szkód, które możesz wyrządzić innym osobom, np. jeśli nie zdążysz wyhamować i uderzysz w tył poprzedzającego pojazdu, czyli popularnie wjedziesz komuś w zderzak. Mogłoby się wydawać, że to może być nieduże uszkodzenie i nawet mógłbyś samodzielnie pokryć koszt zniszczeń, ale wystarczy wyobrazić sobie, że przez przypadek wjechałeś w najnowsze porsche…  Wtedy koszty są już inne i wówczas doceniasz to ubezpieczenie.

Posiadanie tego ubezpieczenia może zostać zweryfikowane w trakcie każdej kontroli policyjnej, a za jego brak płacimy spore kary. Żeby więc nie było później wątpliwości, do kiedy jest ważne, warto zaraz po zakupie pojazdu wpisać w kalendarz datę zakończenia aktualnego okresu ochrony. W ten sposób będziemy pamiętać, żeby je wznowić na kolejny okres.

AC – autocasco

Wróćmy do stłuczki z najnowszym modelem porsche. Co prawda dzięki ubezpieczeniu OC nie musisz się już martwić o zderzak porsche, jednak wciąż pozostaje kwestia zniszczonego przedniego zderzaka w Twoim samochodzie. Bez zderzaka ciężko byłoby jeździć, i to nie tylko ze względów estetycznych. W takiej sytuacji ratuje nas ubezpieczenie AC, które chroni pojazd od zniszczeń, do których sami doprowadziliśmy, ale też wtedy, kiedy nie możemy ustalić, kto zniszczył nam samochód. Wyobraź sobie, że parkujesz auto na parkingu obok domu, w którym mieszkasz, a w nocy spada na nie złamana przez wiatr gałąź. Jeśli zrobiło Ci się gorąco na samą myśl o takiej sytuacji, to mamy na to radę – zawarcie ubezpieczenia AC.

Choć niektórym ubezpieczenie AC może kojarzyć się przede wszystkim z ubezpieczeniem nowych samochodów, wiele towarzystw ubezpieczeniowych obejmuje ochroną także pojazdy dużo starsze, dzięki czemu ich właściciele również mogą spać spokojnie. – W ramach ubezpieczenia AC w Wiener ubezpieczamy pojazdy mające do 20 lat, a w przypadku kontynuacji umowy ubezpieczenia w Wiener – również pojazdy starsze. Dzięki formule all risk obejmujemy ochroną ubezpieczony samochód między innymi od skutków będących następstwem: zderzenia z innym pojazdem, działania sił przyrody, pożaru, uszkodzenia przez zwierzęta (np. pogryzione kable przez kunę), uszkodzenia przez osoby trzecie, a także w przypadku kradzieży pojazdu – mówi Marek Dmytryk z firmy Wiener.

NNW – następstwa nieszczęśliwych wypadków

Niektórzy traktują swoje samochody jak największe skarby i dbają o to, żeby nic się z nimi nie stało. Warto jednak zadbać też o siebie i pasażerów. Ubezpieczenie NNW dotyczy życia i zdrowia kierowcy oraz pasażerów – i zapewni wypłatę świadczenia, jeśli wypadek spowoduje u nich uszczerbek na zdrowiu lub nastąpi śmierć.

Ubezpieczenia opon, szyb i bagażu

Kiedy jesteśmy w podróży, potrafią nam się przydarzyć różne nieprzewidziane sytuacje – szczególnie wtedy, kiedy bardzo się spieszymy. Wtedy właśnie coś się psuje. Nie musi to być od razu wielka awaria; już małe usterki wystarczą, żeby skutecznie pokrzyżować nam plany. Jedną z nich jest uszkodzone koło. W tej sytuacji nie zawsze sprawdzi się zestaw naprawczy. Dlatego w ramach ubezpieczenia opon ubezpieczyciel zorganizuje nam i pokryje koszt wymiany koła lub kół, holowania lub naprawy uszkodzonego ogumienia.

Trudno jechać z pękniętą lub stłuczoną szybą, nawet kiedy mamy ładną pogodę, a jej wymiana może generować nie tylko duży koszt, lecz także zająć sporo czasu. – W ramach ubezpieczenia Auto Szyby oferujemy możliwość naprawy lub wymiany szyby w przypadku jej stłuczenia lub uszkodzenia, a ochroną obejmujemy szyby przednie, tylne i boczne. Co ważne, ubezpieczamy pojazdy bez względu na wiek, a szkody nie będą miały wpływu na wysokość składki ubezpieczenia AC – podkreśla Marek Dmytryk z Wiener.

Jeśli zdarzy się nieszczęśliwy wypadek, to zazwyczaj przewożone bagaże zazwyczaj schodzą na dalszy plan. Jednak dobrze pamiętać, że w przypadku ubezpieczenia bagażu możemy otrzymać zwrot kosztów jego zniszczenia, uszkodzenia lub utraty w wyniku wypadku, bez względu na to, czy przewozimy go w samochodzie, czy na bagażniku dachowym.

Ściągawka czasem się przydaje – nie tylko w postaci instrukcji przy składaniu mebli czy przy pierwszym włączeniu zmywarki. Warto zastanowić się nad tym, jakie ubezpieczenie jest dla nas najlepsze, i ze spokojem pokonywać kolejne kilometry, nie martwiąc się tym, co zrobimy w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia.

Autor: artykuł sponsorowany/SALTUS Ubezpieczenia
Fot. Pixabay