Prezydent Andrzej Duda odznaczył ojca Rafała Chilimoniuka. Przez 10 lat wspierał Polaków w Azji

To był naprawdę wzruszający dzień w kodeńskim sanktuarium. Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, wręczył zakonnikowi Rafałowi Chiliomoniukowi Srebrny Krzyż Zasługi za działalność na rzecz Polaków przebywających w Centralnej Azji.

– W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy miałem zaszczyt uhonorować Srebrnym Krzyżem Zasługi Ojca Rafała Chilimoniuka za zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Turkmenistanie, za krzewienie polskości i tradycji narodowych. O. Rafał Chilimoniuk od 10 lat pełnił bardzo trudną posługę misyjną w Turkmenistanie. Pomagał m.in. w pomocy turkmeńskiej społeczności polskiego pochodzenia, dbał o zachowanie wśród nich polskości, języka polskiego i polskiej kultury. Ojcze Rafale, życzę przede wszystkim zdrowia, niegasnącego zapału oraz nieustającej bliskości Pana, mocy Jego łaski i Światła Ducha Świętego w kapłańskiej posłudze. – napisał na Facebooku wicewojewoda Robert Gmitruczuk, od lat blisko związany z Kodniem i kodeńską wspólnotą.

Przypomnijmy, że ojciec Chiliomoniuk to ekonom kodeńskiego zgromadzenia i zarazem dyrektor Domu Pielgrzyma. Do naszego sanktuarium trafił w kilka miesięcy temu. Wcześniej przez 10 lat (od 2010 do 2020 roku) pełnił posługę misyjną w Turkmenistanie a później przez dwa lata był ekonomem poznańskiego klasztoru Oblatów.

 

Fot. Marcin Langner OMI/ koden.com.pl