W Białej Podlaskiej, odbędzie się festiwal filmowy, który daje nadzieję

„NiepełnoSPRAWNI i nadzieja” to temat przewodni IX Festiwalu Twórczości Osób Niepełnosprawnych, którego finał odbędzie się 26 października 2022 r. o godz. 10:00 w Sali Kina Merkury przy ul. Brzeskiej 43 w Białej Podlaskiej. Festiwal poprzedziły warsztaty filmowe.

Wydarzenie organizuje Caritas Diecezji Siedleckiej Warsztat Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej.

Festiwal to impreza kulturalna skierowana do placówek prowadzących terapię i rehabilitację osób z niepełnosprawnościami. Ma na celu aktywizację tych osób, pokazanie ich możliwości, sposobów radzenia sobie z ograniczeniami, promowanie twórczości i wizerunku, rozwijanie zainteresowań związanych z szeroko pojętą kinematografią, grą aktorską, szukanie sposobów wyrażania własnych myśli i uczuć poprzez kamerę, a ponadto: zwiększenie poczucia własnej wartości i poprawę samooceny, kształtowanie właściwej postawy społecznej wobec osób z niepełnosprawnościami.

– Okres pandemii pozostanie na długo w naszej pamięci. Pomimo zakończenia tego okresu w dalszym ciągu odczuwalne są jego skutki. Wojna na Ukrainie jest kolejnym punktem w ostatnich latach, który zmienił postrzeganie rzeczywistości i życie ludzi na świecie. Wydarzenia tego typu, nieprzewidywalne, nagłe, zmieniające codzienność wielu osób, budzą w nas różne, często sprzeczne emocje. Ale zawsze, nawet w najbardziej krytycznej sytuacji zostaje iskierka nadziei. Osoby z niepełnosprawnościami odczuły to w sposób szczególny. Stąd hasło naszego festiwalu – mówi Jakub Semeniuk, kierownik CDS Warsztatu Terapii Zajęciowej w Białej Podlaskiej.

W ramach festiwalu odbyły się warsztaty filmowe w siedzibie Warsztatu w Białej Podlaskiej w dniu 27 września 2022 roku – poprowadził je Maciej Wilewski.