Bialskie pogotowie ma nowy sztandar. To prezent od senatora Grzegorza Biereckiego

W uroczysty sposób obchodzono w Białej Podlaskiej Dzień Ratownictwa Medycznego. Nasze pogotowie odebrało nowy sztandar, który ufundował senator Grzegorz Bierecki, a poświęcił ksiądz kanonik Andrzej Biernat proboszcz Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Białej Podlaskiej. W uroczystości oprócz ofiarodawcy sztandaru, senatora Biereckiego, pracowników pogotowia i dyrektora placówki, uczestniczyli m.in. przewodniczący sejmiku lubelskiego Jerzy Szwaj, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, członek zarządu województwa lubelskiego wicemarszałek Zdzisław Szwed i przewodniczący Rady Społecznej Pogotowia Dariusz Litwiniuk. Na święto nie dotarli niestety, mający inne obowiązki poseł Dariusz Stefaniuk.

– Przekazuję ten sztandar jako symbol najwyższych wartości, honoru i tradycji – powiedział senator Grzegorz Bierecki, zwracając się do dyrektora bialskiego pogotowia Artura Kozła i bialskich ratowników. Wartości, o których mówił senator zostały wypisane na samym sztandarze.

Płat sztandaru stanowi tkanina w kształcie kwadratu. Przymocowany jest on do drzewca, zakończonego głowicą w formie srebrnego orła w złotej koronie. Sztandar obszyto złotą taśmą i wykończono złotymi frędzlami.
Główna strona sztandaru (awers) posiada kremowe tło. Centralne miejsce zajmuje wyszywane logo Stacji -niebieska, sześciopromienna „Gwiazda Życia”. Sześć ramion gwiazdy symbolizuje sześć głównych zadań wykonywanych przez ratowników zgodnie z łańcuchem przeżycia. Na środku gwiazdy znajduje się laska Eskalupa. Laska z pojedynczym wężem jest symbolem medycyny i zdrowia. Jej znaczenia należy się doszukiwać w czasach starożytnych, gdzie laska była symbolem greckiego boga uzdrawiania, Eskulapa. Reprezentuje ona czas, kiedy miał on bardzo trudnego pacjenta, którego nie mógł wyleczyć, więc zasięgnął porady węża i pacjent przeżył. Wąż owinął się wokół laski Asklepiosa, by być z nim łeb w łeb, jak równy z równym podczas rozmowy.
Symbol splecionego węża pojawia się również w biblijnej Księdze Wyjścia, gdzie Mojżesz polecił wznieść słup mosiądzu z węża, a ten kto na niego spojrzał został uzdrowiony.
Wokół „Gwiazdy Życia” widnieje wyhaftowana na czerwono nazwa dysponenta: Stacja Pogotowia Ratunkowego SPZOZ w Białej Podlaskiej.
Rewers sztandaru jest białoczerwony. Na tym tle w centrum umieszczono godło Polski, czyli wizerunek orła białego z głową ozdobioną złotą koroną zwróconą w prawą stronę. Orzeł został wyhaftowany nicią srebrną, zaś korona, dziób i pazury – nicią złotą. Nad oraz pod godłem państwowym widnieją złote napisy:

1. Wczesne wykrycie: pierwsze osoby na miejscu zdarzenia to zazwyczaj nie wyszkoleni cywile, bądź osoby uczestniczące w zdarzeniu, którzy obserwują zdarzenie, rozumieją problem, identyfikują zagrożenia dla siebie samych i innych oraz podejmują odpowiednie środki, aby zapewnić bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia.
2. Wczesne wezwanie pomocy: następuje wezwanie pomocy. Pomoc nawiązuje łączność z ofiarami, zapewniając medyczną pomoc ratunkową.
3. Wczesna pomoc: pierwsze osoby na miejscu zdarzenia zapewniają pierwszą pomoc medyczną i natychmiastową opiekę w miarę ich możliwości.
4. Profesjonalna pomoc na miejscu zdarzenia: docierają służby ratunkowe i zapewniają natychmiastową pomoc medyczną w miarę ich możliwości na miejscu zdarzenia.
5. Opieka w transporcie: służby ratunkowe transportują pacjentów do szpitala ambulansami lub śmigłowcami w celu zapewnienia wyspecjalizowanej opieki medycznej. Prowadzą one opiekę także w trakcie transportu.
6. Specjalistyczna opieka medyczna: odpowiednia i wyspecjalizowana opieka medyczna jest świadczona pacjentom w szpitalu.

Podczas uroczystości przewodniczący związków zawodowych, ratownik medyczny Waldemar Zdańkowski  podziękował za wielkie wsparcie, jakiego senator Grzegorz Bierecki udzielił i udziela bialskiemu pogotowiu. Zdańkowski przypomniał, o tym, że w czasach gdy dyrektorem pogotowia był Roman Filip (odwołany w 2016 roku) pracownicy narzekali na złe warunki pracy i złe traktowanie, przez ówczesny zarząd, co zaskutkowało ich protestem, którym żyła cała Biała Podlaska. W sierpniu 2016 r. senator Grzegorz Bierecki, w imieniu ratowników, wystąpił do Prokuratury Rejonowej w Białej Podlaskiej z zawiadomieniem o możliwości przekroczenia uprawnień przez dyrektora, czym zaskarbił sobie wdzięczność bialskich ratowników. Przypomniano również o tym, że senator Bierecki skutecznie lobbuje za nowym sprzętem, który trafia do bialskiej placówki. Także i dzisiaj ksiądz kanonik Henryk Jakubowicz poświęcił nowe ambulansy, które ratują życie bialskich pacjentów.