Nie żyje Zbigniew Sobolewski, przedsiębiorca, który troszczył się o Polskę

Smutna wiadomość dotarła do nas Siedlec. W wieku 66 lat odszedł do wieczności Zbigniew Sobolewski przedsiębiorca z Siedlec, wielki patriota, konserwatysta, ale jednocześnie pionier – założyciel pierwszego sklepu samoobsługowego w Siedlcach i pomysłodawca budowy w tym mieście jednego z pierwszych  w Polsce pomnika upamiętniającego prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Zbigniewa Sobolewskiego znali w Siedlcach chyba wszyscy. Zawsze uśmiechnięty, służący pomocą i bardzo zatroskany o naszą ojczyznę. Niezmiernie zaangażowany w działalność społeczną, organizator licznych wydarzeń patriotycznych i kulturalnych nie tylko w mieście, ale w całym regionie. Za swoją działalność na rzecz miasta i Polski został uhonorowany przez prezydenta Andrzeja Dudę srebrnym krzyżem zasługi.

Na ustach całego kraju znalazł się w 2014 roku, kiedy to wraz z grupą siedleckich patriotów i ówczesnym prezydentem Siedlec Wojciechem Kudelskim postanowił uczcić w tym mieście postać tragicznie zmarłego w katastrofie pod Smoleńskiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Przychylne ówczesnym władzom media rozpętały histerię, krytykując pomysł siedlczan, tak jak rok wcześniej krytykowały mieszkańców Radomia, a później Białej Podlaskiej.

Zbigniew Sobolewski nie zraził się tym faktem i na przekór klice PO-PSL parł do przodu. Nawet wówczas, kiedy siedleccy radni PO i SLD, bezsilni wobec woli mieszkańców zrywali kworum Rady Miasta, by zablokować budowę pomnika.

Poparcia inicjatywie Sobolewskiego udzielił m.in. senator Grzegorz Bierecki, który również zaangażował się w budowę monumentu. Pieniądze na ten cel przeznaczyła także Kasa Stefczyka.

– Nade wszystko pragnę podziękować Panu Bogu za to, że pozwolił nam żyć w czasach kiedy prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej był Lech Kaczyński. Obecnie wielu może przekonać się o słuszności tego wszystkiego co robił pan prezydent, jakimi kierował się w swoim życiu zasadami. Chcemy upamiętnić tu, w Siedlcach męża stanu, prawdziwego polskiego patriotę, który całe swoje życie poświęcił służbie Najjaśniejszej Rzeczypospolitej. Chcemy aby nasze dzieci i następne pokolenia pamiętały i powtarzały, że warto być Polakiem – mówił Sobolewski, podczas uroczystości odsłonięcia pomnika. Wierzymy, że dziś ze zmarłym Prezydentem wspólnie świętuje wieczność przy ołtarzu Pana.

Uroczystości pogrzebowe Zbigniewa Sobolewskiego odbędą się w piątek 21 października o godz. 13.00 w kościele Bożego Ciała przy ul. Monte Casino 36 w Siedlcach. Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy współczucia.