Dwa miliony dla szkoły w Sielczyku! Rząd wspiera placówkę, którą chciał zlikwidować Czapski

Świetne wieści dla szkoły w Sielczyku! Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało placówce 2 miliony złotych wsparcia! O szkołę, której nie chciała ekipa Andrzeja Czapskiego, walczyli uparcie rodzice, wspierani przez polityków PiS na czele z senatorem Grzegorzem Biereckim. Dzisiaj to samo środowisko zabiega, by placówka mogła nadal pięknie się rozwijać.

Podlaskie Stowarzyszenie Dobra Szkoła, które prowadzi Społeczną Szkołę Podstawową im. Henryka Sienkiewicza otrzymało 2 miliony złotych w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki ukierunkowanego na realizację inwestycji w szkołach i placówkach niesamorządowych, które nie mogły zostać objęte finansowaniem w ramach w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych – Polski Ład.

Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki o wsparcie w formie dotacji celowej mogą ubiegać się podmioty niebędące jednostkami sektora finansów publicznych. Środki z programu pomogą w dostosowaniu  infrastruktury oświatowej do potrzeb procesu kształcenia.

Dzięki aktywności naszych parlamentarzystów, z senatorem Grzegorzem Biereckim i posłem Dariuszem Stefaniukiem na czele przedstawiciele rządu doskonale wiedzą, jakie są potrzeby regionu i dlaczego warto wspierać Południowe Podlasie. Wsparcie dla szkoły w Sielczyku to kolejny przykład polityki wyrównywania szans i skutecznego likwidowania podziału Polski na dopieszczane metropolie i pomijaną prowincję.

Przypomnijmy, że szkołę w Sielczyku chciały zlikwidować władze Białej Podlaskiej pod przewodnictwem Andrzeja Czapskiego. Pod koniec września 2011 r. mieszkańcy Sielczyka dowiedzieli się, że Szkoła Podstawowa nr 7, której rodowód sięga lat 20-tych ubiegłego wieku ma zostać zamknięta. A przecież już rodzice obecnych mieszkańców Sielczyka łożyli środki na jej utrzymanie, a oni sami współuczestniczyli w jej modernizacjach: wybudowaniu kotłowni, założeniu centralnego ogrzewania, rozbudowie świetlicy i budowie boisk.

– Byłem zaskoczony decyzją władz miejskich – wspominał po latach Dariusz Litwiniuk, dziś przewodniczący klubu radnych Zjednoczonej Prawicy w Radzie Miasta, a wówczas lokalny społecznik, który po prostu chciał walczyć o szkołę dla swoich dzieci  – Jak się szybko okazało: nie ja jeden. Zaczęliśmy spotykać się u mnie w domu. Powołaliśmy Społeczny Komitet Wsparcia, napisaliśmy do prezydenta miasta apel o zaniechanie zamiaru likwidacji szkoły, pod którym podpisało się 618 mieszkańców Sielczyka.

Mieszkańcy Sielczyka postanowili założyć stowarzyszenie, ponieważ nie było wśród nich prawnika, zwrócili się o pomoc w napisaniu statutu do senatora Grzegorza Biereckiego, który z marszu postanowił wesprzeć sprawę. Podlaskie Stowarzyszenie Dobra Szkoła powstało w kwietniu 2012 r., dwa miesiące później zostało zarejestrowane, następnie miasto formalnie przekazało Stowarzyszeniu budynek szkolny. Szkoła została uratowana, rozpoczęła działanie jako placówka niepubliczna i w ciągu 10 lat osiągnęła wiele wspaniałych sukcesów.

 

Źródło: MEiN Autor: red.
Fot. red.