Brawo nasi żołnierze! Posprzątali groby poległych bohaterów

Żołnierze batalionu zmechanizowanego 1. Warszawskiej Brygady Pancernej na kilka dni przed Dniem Zmarłych uprzątnęli teren wokół pomnika 34 Pułku Piechoty w Białej Podlaskiej i a także groby poległych bohaterów na cmentarzu parafialnym przy ul. Janowskiej w Białej Podlaskiej.

Z okazji zbliżającego się święta Wszystkich Świętych oraz Dnia Zmarłych żołnierze batalionu zmechanizowanego 1. Warszawskiej Brygady Pancernej uprzątnęli miejsca pamięci i pochówku bohaterów w Białej Podlaskiej. Żołnierze bialskiego batalionu hołdują tradycjom 34 pułku piechoty, dlatego też szczególną estymą traktują miejsca związane z tym oddziałem.
W pierwszej kolejności zadbali o teren wokół pomnika ku czci żołnierzy 34 pułku piechoty znajdujący się przy ul. Warszawskiej w Białej Podlaskiej. Następnie, na cmentarzu parafialnym w Białej Podlaskiej, odwiedzili i uprzątnęli groby żołnierzy tego pułku, poległych w bitwie z Niemcami pod Kobylanami w 1919 r.
Żołnierze zaopiekowali się także kwaterami żołnierzy poległych w walkach w 1920 r. oraz żołnierzy i pomordowanych bohaterów w czasie II wojny światowej.

Żołnierze z „syrenką” na ramieniu coraz bardziej wpisują się w klimat miasta, tworzą nową historię wojskowości w Białej Podlaskiej i zapowiadają kolejne, podobne akcje i zachęcając społeczność lokalną do dbania o miejsca pamięci uświęconych krwią polskich żołnierzy i polskich bohaterów.

Autor: szer. Rafał Kozak
Fot. szer. Rafał Kozak