W Białej Podlaskiej i Sitniku uczczono Dzień Niepodległości. Sitnik ma nowy wóz strażacki!

Uroczystym złożeniem wieńców uczczono dzisiaj pamięć o odzyskaniu niepodległości w Białej Podlaskiej i Sitniku. Dla miejscowości w powiecie bialskim był to podwójnie szczególny dzień, bowiem w przyszłym roku 100-lecie istnienia będzie obchodzić tamtejsza Ochotnicza Straż Pożarna. Z tej okazji jednostka otrzymała nowy wóz strażacki, a w przyszłym roku otrzyma nowy sztandar, o czym mówił dziś poseł Dariusz Stefaniuk.

O nowy wóz strażacki dla Sitnika bardzo mocno zabiegał senator Grzegorz Bierecki oraz pochodzący się z tej miejscowości radny Dariusz Litwiniuk. Dziś nowy Renault trafił do służby.

Przypomnijmy, że OSP Sitnik jest jedną z czterech jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w gminie Biała Podlaska włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Nowym zakupionym pojazdem dla tej jednostki jest średni samochód ratowniczo-gaśniczy Renault Trucks D16 HIGH K P4X4 280E6 (4×4), który został wyprodukowany przez firmę Szczęśniak.

Jak podaje producent, pojazd wyposażony jest w czterodrzwiową, ergonomiczną sześcioosobową kabinę w układzie (1+1+4). Z przodu zamontowano wyciągarkę elektryczną o sile uciągu 9979 km i linie o długości 28 metrów.

Nadwozie pożarnicze zostało wykonane z systemowych skręcanych profili aluminiowych. Posiada ono siedem zamykanych żaluzjami aluminiowymi skrytek sprzętowych, które przystosowane są do przewozu sprzętu pożarniczego, ratowniczego, armatury oraz węży pożarniczych.

Kompozytowy zbiornik na wodę ma pojemność 3500 litrów, a na środek pianotwórczy 350 litrów. W pojeździe zamontowano autopompę o wydajności 2846 l/min przy 10 barach lub 429 l/min przy 40 barach.

Na dachu umieszczono ręcznie sterowane działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności 800 – 2400 l/min. Z kolei oświetlenie miejsca działań w porze nocnej umożliwia pneumatyczny maszt oświetleniowy z reflektorami LED.

Mieszkańcom Sitnika życzymy, aby wóz miał jak najmniej pracy i jak najrzadziej wyjeżdżał z remizy na akcje.

Z kolei w Białej Podlaskiej uroczystość złożenia wieńców poprzedziła msza święta. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody, dziesiątki bialczan wyszło na ulice, by świętować ten dzień.