Bierecki: Inwestycje mają przede wszystkim służyć mieszkańcom!

 – Mamy do czynienia ze źle przygotowaną inwestycją, stąd apeluję do inwestora o rozważenie przemyślenia tego modelu biznesowego i tej lokalizacji – powiedział senator Grzegorz Bierecki podczas konferencji prasowej dotyczącej budowy ferm drobiowych w gminie Sosnówka. 

Temat inwestycji realizowanej przez firmę Wipasz od dłuższego czasu budzi niepokój mieszkańców Sosnówki, gdzie miałaby powstać duża ferma drobiowa. Mieszkańcy obawiają się przede wszystkim, że takie przedsiębiorstwo może sprawić, że w okolicy pojawią się problemy z dostawą wody, także tej potrzebnej do upraw, a ogromna ilość drobiu może być przyczyną zanieczyszczeń środowiska i fetoru.

Sprawa poruszyła nie tylko lokalnych polityków, ale także naszych parlamentarzystów, którzy stanęli w obronie mieszkańców. W konferencji, która miała miejsce w biurze przy ul. Francuskiej wzięłi udział senator Grzegorz Bierecki, poseł Dariusz Stefaniuk, wicestarosta bialski Janusz Skólimowski i wójt gminy Sosnówka Marcin Babkiewicz.

Wszyscy uczestnicy konferencji zgodnie podkreślili, że inwestycje są potrzebne, ale nigdy nie powinny być one realizowane kosztem mieszkańców.

– My z Senatorem zawsze stajemy po stronie mieszkańców. Nasz region zasługuje na rozwój. Ale nie wbrew mieszkańcom. Mogę zapewnić, że będziemy bronić mieszkańców – podkreślił już na samym początku poseł Dariusz Stefaniuk, jeden z inicjatorów dzisiejszego spotkania, dziękując wójtowi Sosnówki, który poprosił parlamentarzystów o interwencję.

Jeszcze w ostrzejszym tonie wypowiedział się senator Grzegorz Bierecki, który zwrócił uwagę na „specyficzny model biznesowy”, z którym mamy do czynienia w przypadku inwestycji firmy Wipasz.

– Chciałem zwrócić uwagę na zadziwiający model funkcjonowania tego przedsiębiorstwa. Inwestycja jest prowadzona formalnie „przez jednego skromnego rolnika”, który sam w mediach przyznał, że jest „słupem” w całym przedsięwzięciu, co potwierdzili zresztą przedstawiciele samego inwestora. To co się dzieje w gminie Sosnówka, to jest duża inwestycja. Najwyraźniej źle przygotowana, nie tylko jeśli chodzi o aspekty społeczne i środowiskowe, ale także podatkowe – zaznaczył Grzegorz Bierecki, który w senacie jest przecież wiceprzewodniczącym senackiej komisji budżetu i finansów publicznych i w kwestiach podatkowych jest ekspertem.

– Bo przecież taka konstrukcja, z którą mamy do czynienia przy tej inwestycji, wygląda na próbę uniknięcia opodatkowania. Celem tej konstrukcji zadziwiającej, w której „inwestorem” jest rolnik może być chęć uniknięcia dużych podatków. A na to nie możemy się zgadzać. Inwestycje, które są realizowane na tej ziemi mają służyć mieszkańcom. A sposobem jakim mogą służyć mieszkańcom jest m.in. danina podatkowa, która trafia do gminy, do budżetu państwa – zaznaczył Bierecki.

Senator dodał, że w jego mniemaniu „Mamy do czynienia ze źle przygotowaną inwestycją, stąd apeluję do inwestora o rozważenie przemyślenia tego modelu biznesowego i tej lokalizacji”.

Zdecydowanie przeciw inwestycji wypowiedział się wójt Sosnówki Marcin Babkiewicz, który poprosił o pomoc senatora i posła i zapewnił, że będzie bacznie przyglądał się sprawie. Podobnie zresztą jak wicestarosta bialski Janusz Skólimowksi, który nie ma wątpliwości, że inwestycje są ważne i potrzebne, ale to mieszkańcy powinni mieć decydujący głos i nic nie można robić wbrew ich woli.