Studenci Akademii Bialskiej Nauk Stosowanych, będący praktykantami terespolskiego Miejskiego Ośrodka Kultury ,zrealizowali badania dotyczące kulturalnego potencjału miasta. Celem ich było poznanie postaw (wiedzy, uczestnictwa, oceny i oczekiwań) lokalnej społeczności wobec oferty kulturalnej Miejskiego Ośrodka Kultury w Terespolu. Diagnoza pozwoli dopasować i uatrakcyjnić ofertę kulturalną do potrzeb i preferencji mieszkańców miasta.
Diagnozy badawcze MOK Terespol przeprowadza w miarę regularnie już od lat. Pierwszy raport powstał z 2008 roku! Cieszy, że zarządzający ośrodkiem wyciągają wnioski z ankiet i dostosowują ofertę do potrzeb terespolan.
Wyniki pokazują, że najwięcej, bo około połowy badanych, jest średnio zainteresowanych historią i życiem społecznym swojego miasta. Z kolei swoje zainteresowanie historią wyraziło 35% respondentów a 44% życiem społecznym. Spośród form spędzania czasu wolnego przeważały: spotkania z rodziną i znajomymi, spędzanie czasu w Internecie, oglądanie filmów i programów w TV
oraz chodzenie na spacery. Zdecydowana większość respondentów (3/4) nie przejawia też żadnej aktywności społecznej w postaci członkostwa w organizacji non-profit. Badani uznali, że najbardziej brakuje w mieście: miejsc spędzania czasu wolnego (51%), ofert pracy (48%), atrakcji turystycznych (39%), ciekawej oferty kulturalno- rozrywkowej (34%) a także pieszego ruch przygranicznego (33%).
Internauci pozytywnie ocenili działalność MOK. Połowa uznała, że ich lokalna instytucja kultury działa dobrze a dodatkowo 38%, że bardzo dobrze! Część badanych ma świadomość, że kulturą
w mieście zajmuje się także: Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Miejskiej Terespol oraz np. szkoły (ALO i SP1) i Miejska Biblioteka Publiczna.
Również pozytywnie oceniono sposób promocji MOK określając, że o organizowanych działaniach i wydarzeniach najczęściej dowiadują się właśnie z Internetu, głównie z portalu Facebook (80%) a także z strony internetowej MOK (42%), od znajomych (30%) a co 4 osoba wymieniła plakaty na słupach.
Mieszkańcy najbardziej cenią sobie coroczny festyn pn. ,,Niedziela w Terespolu” (w tym roku pozytywnie oceniony został przez ponad połowę badanych), Finał WOŚP, Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich, piknik z okazji Dnia Dziecka a także działania rekreacyjne.
W ofercie kulturalnej brakuje im głównie koncertów muzycznych, kina i teatru co w domyśle można uznać, że także odpowiedniego do tych wydarzeń miejsca – sali widowiskowej.
Badania przeprowadzone zostały na przestrzeni września i października 2022.