Wicepremier Błaszczak potwierdza: Abramsy trafią do 1 Warszawskiej Brygady Pancernej!

– Najlepszą metodą odstraszania agresora jest rozbudowa sił zbrojnych i mocne osadzenie Polski w strukturach NATO – powiedział  wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak. Błaszczak odwiedził w piątek z premierem Mateuszem Morawieckim Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Biedrusku w województwie wielkopolskim,gdzie trwa szkolenie załóg i techników czołgów Abrams.

Minister przypomniał, że Polska zamówiła 250 czołgów M1 Abrams w najnowszej wersji i 116 używanych wozów w starszym wariancie. Zwrócił uwagę, że decyzja o zakupie nowych czołgów została ogłoszona w lipcu ub.r., a w sierpniu bieżącego roku zaczęła w Biedrusku działać Abrams Academy, którą ukończyło blisko 100 żołnierzy z załóg i obsługi technicznej. Abramsy trafią do 1 Warszawskiej Brygady Pancernej! Szef MON zaznaczył też, że w amerykańskie czołgi zostaną wyposażone jednostki formowanej od 2018 roku 18. Dywizji Zmechanizowanej rozlokowanej na wschód od Wisły. „Czołgi z polskimi załogami będą bronić wschodniej części naszego kraju, tak żeby agresor, żeby władcy Kremla, którzy próbują odbudować imperium zła, nie poważyli się napaść na Polskę” – powiedział wicepremier Błaszczak.

Przypomnijmy, że dzięki zaangażowaniu polityków PiS, w szczególności senatora Grzegorza Biereckiego oraz ministra Mariusza Błaszczaka, Wojsko Polskie wróciło do Białej Podlaskiej. Wchodząca w skład 18 Dywizji Zmechanizowanej I Warszawska Brygada Pancerna ma swój garnizon w naszym mieście. Czy to oznacza, że niebawem do Białej Podlaskiej trafią  najnowocześniejsze czołgi świata!

„To najlepsza metoda odstraszania agresora – zwiększanie liczebne Wojska Polskiego poprzez budowanie nowych związków taktycznych, wyposażanie Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt oraz bardzo mocne osadzenie Wojska Polskiego w strukturach sojuszniczych” – dodał. Przypomniał, że dowództwo reaktywowanego V Korpusu Wojsk Lądowych USA zostało przeniesione do Polski.