Radzyński Ośrodek Kultury wyróżniony przez Prezydenta RP

Na zaproszenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy dyrektor Radzyńskiego Ośrodka Kultury Robert Mazurek uczestniczył 9 stycznia w Pałacu Prezydenckim w uroczystości Polonia Rediviva, która stanowiła zwieńczenie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Zaproszeniem na uroczystość doceniono wkład Radzyńskiego Ośrodka Kultury w upamiętnienie wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem przez Polskę niepodległości. – W latach 2018-2022, wspólnie z Biurem Programu „Niepodległa” zrealizowaliśmy kilkanaście inicjatyw, były to m.in. doroczne akcje „Niepodległa do Hymnu”, inicjatywa „Światło dla Białorusi”, mapping z okazji 100-lecia wybuchu III Powstania Śląskiego, organizacja okolicznościowych wystaw i koncertów czy cieszącego się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców Radzynia i powiatu radzyńskiego „Wirtualnego Teatru Historii” – powiedział Robert Mazurek, dyrektor ROK.

Prowadząca uroczystość Katarzyna Sanocka w szczególny sposób powitała przybyłych z całej Polski przedstawicieli małych miejscowości – „inicjatorów oddolnych przedsięwzięć, realizatorów projektów, działaczy społecznych, których połączyły obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą, którzy współtworzyli te obchody, sprawili, że były one imponujące–.

Następnie podkreśliła, że „nie byłoby tych pięciu lat, gdyby nie wysiłki tysięcy osób z całej Polski, którymi kierowało poczucie odpowiedzialności za Ojczyznę, szacunku wobec Ojczyzny i miłości do Ojczyzny”.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że jedną z idei obchodów było uczynienie ich obchodami społecznymi, powszechnymi, organizowanymi lokalnie w każdej miejscowości, by uczynić je „naszymi”, „by każdy sobie uświadamiał, że to nasze obchody, nasze stulecie”; trwały też kilka lat, tak jak trwał sam proces odzyskiwania niepodległości przez Polskę, by „uświadomić wszystkim, że to była walka o państwo, o to, by mogło ono trwać”. – Dzięki wam to się udało – Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do zaproszonych gości „z terenu”. – Dziękuję, że w tylu miastach, miasteczkach takie obchody zorganizowano, rozmawiano z młodzieżą, która odnajdowała bohaterów, odkrywała swoją historię i oddawała hołd bohaterom – dodał Andrzej Duda. Podkreślił też: – Często nie wierzymy w siebie, z dystansem patrzymy na swoje osiągnięcia, na to wszystko, co mamy, co udało się nam zbudować. A jesteśmy pokoleniem szczęśliwców, bo żyjemy w wolnej, suwerennej i niepodległej Polsce już trzydzieści cztery lata. Przez – śmiało można powiedzieć – setki lat nasi przodkowie nie doświadczyli tak wspaniałego czasu, jakiego my jesteśmy współtwórcami i beneficjentami. To nasze wielkie szczęście, nasza zasługa i nasze wielkie zadanie wobec wszystkich pokoleń.

 

 

 

 

Fot. archiwum Radzyńskiego Ośrodka Kultury